آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

رکوردهای عجیب قیمت مسکن

آیا زمان خرید مسکن است ؟

قیمت مسکن رکوردهای عجیبی را به ثبت رسانده اما در عین حال تنها بازاری بوده است که تحت تاثیر اخبار مذاکرات وین قرار نگرفته و ریزش نداشته است. در شرایطی که انتخاب بایدن به ریاست جمهوری امریکا موجب سقوط قیمت طلا و دلار شد و پیش از آن بازار سرمایه سقوط بی‌سابقه شاخص کل را تجربه کرده بود، قیمت‌ها در بازار مسکن تکان نخورد. با ورود بایدن به کاخ سفید و تقویت امیدها برای احیای برجام قیمت هر قطعه اسکناس دلار که تا ۳۰ هزار تومان پیشروی کرده بود، تا ۲۱ هزار تومان کاهش داشت و نرخ هر قطعه سکه طلا که از ۱۵ میلیون تومان گذشته بود تا ۹ میلیون تومان عقب‌نشینی کرد. در این میان، بورس سال گذشته همین زمان رکورد عبور شاخص کل از ۲ میلیون واحد را شکسته بود اما به سراشیب افتاد و تا کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد ریزش کرد. در بین این بازارها اما، مسکن همچنان صعودی ماند و جز نوسان‌های جزئی، سقوط قیمت را تجربه نکرد.

در ۳۰ سال گذشته قیمت طلا و دلار حدوداً ۱۸۰ برابر شده در حالی که مسکن ۱۲۰۰ برابر شده است که نشان می‌دهد این بخش ذاتاً ظرفیت دارد و علت اصلی آن کمبود عرضه نسبت به تقاضاست. رکود فعلی بازار مسکن نوعی حالت انتظار از سوی کنشگران املاک برای رسیدن به شرایط باثبات سیاسی است و اگر ثبات سیاسی اتفاق بیافتد باز هم قیمت‌ها در بازار مسکن صعودی خواهد بود، زیرا هم حدود پنج میلیون کسری مسکن داریم و هم اینکه اگر ابراهیم رئیسی بخواهد راه ۵۰ سال گذشته را در بخش مسکن برود همین وضعیت ادامه پیدا می‌کند.

هیچ وقت قیمت مسکن پایین نیامده است و بازار مسکن در مقاطعی راکد بوده اما رکود تورمی نهفته داشته است. به این معنی که در مقاطع رکود، قیمتها مثل یک فنر جمع شده و بعد در زمان رونق، پرش کرده است.

درباره دلایل رشد افسارگسیخته قیمت مسکن در سال‌های اخیر  می توان گفت: مهم‌ترین مولفه‌ای که در تعیین قیمت مسکن تاثیر گذار بوده و هست؛ مسئله تورم است و اگر ما چند سال گذشته را استثنا در نظر بگیریم در طول چند دهه قبل از آن همواره رشد قیمت مسکن کم و بیش با تورم همراه بوده است و سالانه یک تا دو درصد با نرخ تورم عمومی فاصله داشته است به این معنا که اگر نرخ تورم مسکن را ۲۲ درصد در نظر بگیریم، نرخ تورم عمومی ۲۰ درصد بوده است.

بنابراین اگر بخواهیم قیمت مسکن را کنترل کنیم مهم ترین کاری که می توانیم در این حوزه انجام بدهیم این است که تورم عمومی را کنترل کنیم.

این تحلیلگران ارشد حوزه مسکن به کسانی که نیاز مصرفی در حوزه مسکن دارند، توصیه می‌کنند که بدون فوت وقت و هرچه زودتر مسکن مورد نیاز خود را خریداری کنند.

منبع : تجارت نیوز

پاسخی بگذارید