آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

مردم پول ندارند، ۳ نفره یک خانه می‌خرند!

افزایش معاملات دانگی مسکن در تهران

افزایش قیمت مسکن برخی از مردم را به سمت خرید دانگی مسکن ترغیب کرده است. رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به افزایش معاملات دانگی مسکن می‌گوید: «مردم پول ندارند و به صورت دانگی مسکن می‌خرند.»

 

به گزارش تجارت‌نیوز، برخی به حاشیه شهر رانده شدند و برخی نیز به خرید و اجاره مسکن به صورت شریکی روی آورده‌اند. این حاصل افزایش سرسام آور قیمت مسکن تهران نسبت به سال گذشته است. رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز می‌گوید معاملات دانگی مسکن افزایش پیدا کرده.

قیمت مسکن در سال گذشته با فراز و نشیب‌های زیادی روبه‌رو بود. تا جایی که خانه‌دار شدن برای برخی به رویای دست‌نیافتنی تبدیل شد. در بهار ۱۴۰۰ بازار مسکن بیشترین تورم نقطه به نقطه را داشت که برابر با ۲۹٫۱ درصد بود. حالا افرادی که سال گذشته می‌توانستند خانه‌ بخرند حالا با همان مقدار پول فقط می‌توانند چند دانگ از همان خانه را صاحب شوند. مثلا دو یا سه دانگ!

خرید دو یا سه دانگ از مسکن

حالا برخی فروشنده‌ها و خریداران به معاملات دانگی مسکن روی آورده‌اند. کافی است خریداران دانگی مسکن سری به سایت‌ها و آگهی‌ها بزنند.

یکی از فروشنده‌های مسکن که سه دانگ از یک واحد آپارتمان را برای فروش گذاشته، می‌گوید: «هزینه مسکن بالا رفته و خرید مسکن سخت شده. با این سه دانگ صاحب خانه می‌شوید تا زمانی که بتوانید پولی روی هم بگذارید و بتوانید یک خانه را به صورت کامل صاحب شوید. سه دانگ از خانه ۱۲۰ متری را ۹۰۰ میلیون تومان می‌فروشم.»

این فروشند در ادامه درباره وضعیت مالکیت حیاط، انبار و… می‌گوید: «با خرید این سه دانگ از حیاط خانه ۶۰ متری هم ۱۲ متر سهم شما می‌شود. نصف زیرزمین هم مال شماست.»

او می‌گوید: «بعد از خرید می‌توانید خودتان مستاجر شوید اما معادل نصف اجاره را باید پرداخت کنید، چون شما فقط صاحب ۳ دانگ آن هستید. اگر بعدا قصد ساخت دوباره ملک را داشتید باید برای آن به توافق برسیم.»

 

یک نمونه آگهی فروش دانگی مسکن

 

پاسخی بگذارید