آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

مردم تخلف در صدور کد رهگیری را به اتحادیه گزارش دهند

الزام بنگاه های املاک به تمکین از قانون

مردم تخلف در صدور کد رهگیری را به اتحادیه گزارش دهند

«سعید لطفی» عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک تهران در گفت‌وگویی خبری گفت: کمیسیون حل اختلاف مستقر در اتحادیه املاک برابر قانون نظام صنفی به‌طور دائم تخلفات صنفی را رسیدگی می‌کند و مردم می‌توانند تخلف عدم صدور کد رهگیری را به شماره تلفن ۷۳۳۴ گزارش دهند.

به گفته عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک تهران، بعد از ثبت شکایت شهروندان اگر بنگاه ملکی به قانون تمکین نکند، دفتر مشاور املاک متخلف پلمپ خواهد شد.

وی توضیح داد: عدم جواز کسب می‌تواند یکی از دلایل عدم صدور کد رهگیری در معاملات باشد. بر همین اساس از مردم درخواست کردیم در بنگاه‌هایی که جواز کسب ندارد، هیچ‌گونه معامله ملکی انجام ندهند. حتی مردم آدرس فعلی بنگاه مسکن را با آدرس روی جواز کسب تطابق دهند و در صورت تغییر آدرس از معامله در آن بنگاه املاکی خودداری کنند.

به گفته این عضو اتحادیه املاک اگر صدور کد رهگیری در دفاتر مشاور املاکی تقویت شود، به جای اینکه یک ملک به چند نفر فروخته شود، فقط یک بار معامله حقیقی انجام می‌شود.

لطفی ادامه داد: کد رهگیری میزان جرایم خرید و فروش را کاهش می‌دهد به‌شرط اینکه وزارت اقتصاد هم از معاملات بدون کدرهگیری حمایت نکند و پاسخ استعلامات نقل و انتقالات بدون کدرهگیری را ندهد.

به گفته وی، قانون الزام کرده است که هر معامله‌ای باید با کدرهگیری انجام شود و کد رهگیری مهر تاییدی است بر انجام معامله؛ اما از آنجایی که مالیات‌ها بر اساس میزان کد رهگیری صادر می‌شود، دلیل دیگری برای فرار از صدور آن است.

پاسخی بگذارید