آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

بازار مسکن در دست سفته بازهاست

به گزارش نشانهای ماندگار، روزنامه دنیای ‌اقتصاد نوشت: واسطه‌‌‌های ملکی در مناطق پرمعامله تهران اعلام می‌کنند که گویی نسل خریداران مصرفی مسکن دست‌‌‌کم از یک ماه قبل منقرض شده است! آنها اعلام می‌کنند که خرید مصرفی در بازار مسکن به حداقل رسیده و معدود معاملاتی که انجام می‌شود، از جنس خرید سرمایه‌‌‌ای ملک است.

در این میان برخی از سوداگران بازار املاک نیز در بازار حضور پیدا کرده‌‌‌اند؛ اما این حضور آن‌‌‌قدر پررنگ نیست که بتوان از تبدیل بازار مسکن به بازار سفته‌‌‌بازی سخن گفت.

برخی سوداگران به دنبال جهش قیمت‌های پیشنهادی مسکن در طول دو تا سه ماه گذشته که به دنبال جهش ارزی اخیر رخ داد، تصور می‌کنند که می‌توانند عایدی قابل‌توجهی از حضور کوتاه‌‌‌مدت در بازار مسکن کسب کنند. آنها تحرکات خود را برای خرید از اسفند ماه آغاز کرده‌‌‌اند و در بازار نیمه تعطیل فروردین نیز در این بازار حضور داشته و مشغول جست‌‌‌وجو و بعضا معامله بوده‌‌‌اند؛ آن هم با این انگیزه که بتوانند اگر نه مثل سال ۹۷ به فاصله چند روز، اما حدود سه ماه آینده در بازار گرمی تابستانه املاک خریداری شده را با حاشیه سود بالا بفروشند.

اینکه چنین چشم‌‌‌اندازی تا چه اندازه به تحقق نزدیک یا از آن دور است، بستگی به وضعیت متغیرهای مختلف موثر بر بازار مسکن به‌ویژه وضعیت نوسان ارزی دارد؛ کما اینکه در سال‌های اخیر اولین و مهم‌ترین عامل پشتیبان جهش مسکن همواره رشد نرخ ارز بوده است. با این حال معلوم نیست حضور جسته و گریخته سرمایه‌گذاران ملکی که خواهان سفته‌‌‌بازی (کسب سود از معاملات مکرر ملک در کوتاه‌‌‌مدت) هستند، به نتیجه‌‌‌ای که در پی آن هستند خواهد رسید یا نه.

پاسخی بگذارید