آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

بزرگ‌ترین فرودگاه جهان در پکن افتتاح شد

فرودگاه بین ‌المللی داکسینگ پکن (Beijing Daxing International Airport) در مساحتی به وسعت ۷۰۰ هزار متر مربع و سرمایه‌ای بالغ بر ۱۷.۵ میلیارد دلار ساخته شده است. شکل آن شبیه به یک ستاره دریایی است و توسط گروه معماری زاها حدید طراحی شده است…

داکسینگ؛ مجتمع فرودگاهی بسیار بزرگی است که مصادف با بزرگداشت هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین، در روز ۲۶ سپتامبر سال جاری میلادی(چها مهر ماه ۹۸) افتتاح شد. گفته می شود یکی از ترمینال های این فرودگاه به بزرگی ۹۷ زمین فوتبال در کنار هم است! دولت چین برای ساخت این فرودگاه چهار بانده، چیزی در حدود ۱۱.۵ میلیارد دلار از ۵ سال پیش تا به اکنون خرج کرده است و حداکثر ۴۰ هزار کارگر روزانه در این فرودگاه برای ساخت و آماده سازی آن فعال بوده اند.

طراحی این فرودگاه به گونه ای است که مسافرین و مراجعین از هر سمتی که به آن وارد شوند، با پیمودن مسیری بسیار کمتر از دیگر فرودگاه های بزرگ به مرکز می رسند. مسئولین این فرودگاه این وعده را داده اند که با احتساب زمان بازرسی و کارهای فرودگاهی، مدت زمانی که مسافران از دورترین نقطه این فرودگاه تا دیگر قسمت های فرودگاه بپیمایند، تنها ۸ دقیقه طول بکشد و دلیل آن هم شکل پنج پر سالن که به ستاره دریایی معروف شده؛ می باشد. در طراحی سقف این فرودگاه ۸ هزار پنجره  سقفی تعبیه شده که همین امر به واسطه تابش نور خورشید باعث درخشندگی آن شده است.

برای رفتن به فرودگاه داکسینگ، مسیرهای فراوانی پیش روی مسافران قرار گرفته که همه از طریق مترو، تاکسی و اتوبوس امکان پذیر است. طراح مسئول این فرودگاه قطارهای اکسپرسی را برای این فرودگاه در نظر گرفته تا مسافران در کمتر از ۲۰ دقیقه به شهر و یا بالعکس به فرودگاه برساند. این قطارها، ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت سرعت دارند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی «انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی» در میانه سال ۲۰۲۰، چین از آمریکا در زمینه نقل و انتقال هوایی پیشی خواهد گرفت و به نخستین بازار حمل و نقل هوایی جهان بدل می شود. بر اساس پیش‌بینی‌ها چین در سال ۲۰۳۷ با حدود ۱.۶ میلیارد سفر هوایی در سال مواجه خواهد بود و به بزرگترین فرودگاه جهان تبدیل خواهد شد.

پاسخی بگذارید