آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

با رونق اعطای وام تسهیلات در بخش مسکن شاهد رونق اقتصاد خواهیم بود

ترک برداشتن قیمت مسکن با اعطای تسهیلات ساخت

به گفته احسان ارکانی (عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس)، با رونق اعطای وام تسهیلات در بخش ساخت مسکن شاهد رونق اقتصاد خواهیم بود، و با فعال شدن این بخش حدود ۲۰۰ شغل بطور مستقیم و ۱۰۰ شغل بطور غیر مستقیم رونق پیدا خواهند کرد

به گفته وی : دلیل اولیه بالا رفتن قیمت مسکن، بالا رفتن شدید قیمت زمین در سالهای اخیر است در حالی که در همه جای دنیا، زمین یک قیمت معقول منطقی و پائین دارد و این باعث میشود قیمت تمام شده به هزینه ساخت و ساز نزدیک شود .  ولی در کشور ما این قضیه برعکس است و بیش از ۵۰ درصد قیمت مسکن مربوط به هزینه خرید زمین است و هزینه ساخت درصد ناچیزی از قیمت تمام شده ملک را شامل می شود و نتیجه آن هم این شده که مسکن به دلایل مختلف از جمله تورم  به یک کالای سرمایه ای تبدیل شده است.

در سال های اخیر تنها ۳۶۰ هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شده و این تنها یک سوم نیاز کشور به ساخت مسکن است .

راه کار برون رفت از این وضعیت آن است که باید سیاستهایی در پیش بگیریم که قیمت خرید زمین به حداقل رسیده و نزدیک به صفر شود و قیمت تمام شده مربوط به هزینه ساخت و ساز باشد. مصداق آن هم در مورد مسکن مهر اتفاق افتاد و زمین های دولتی به این طرح تعلق گرفت و متقاضیانی که ثبت نام کردند در آن مقطع با حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون صاحب خانه شدند .

با طرح اخیر دولت و وزارت راه یعنی ساخت یک میلیون مسکن در سال، این اقدام دوباره در حال تکرار است و قرار است اراضی دولتی و همچنین اراضی متعلق به نهادهای عمومی مانند: آستان قدس رضوی، ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان برای ساخت یک میلیون مسکن در سال استفاده شوند .

در مورد اصلاح رویه اعطای وام، باید منابع ارزان قیمت به صندوق توسعه ملی واریز شود و سود وام بانکی از ۱۸ درصد به ۱۰ درصد کاهش یابد و با این کار مبلغ اقساط پایین آمده و بازپرداخت وام برای خانواده ها ” توان پذیر ” خواهد شد . مجموع این عوامل باعث کاهش قیمت مسکن می شود و به این وسیله اگر خانه ای به عنوان مثال ۴ میلیارد قیمتش باشد وقتی زمین آن توسط دولت تامین شود قیمت آن به ۲ میلیارد خواهد رسید.

 

پاسخی بگذارید