آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

20 درصد کل تسهیلات بانکی باید به بخش مسکن اختصاص یابد

تسهیلات مسکن در کلیه بانک ها ارتقا می یابد

 

بر اساس دستور رئیس جمهوری، قرار است سطح تسهیلات مسکن در کلیه بانک‌ها به استثنای بانک مسکن که به عنوان بانک تخصصی این حوزه فعالیت می کند، به ۲۰ درصد کل تسهیلات ارتقا یابد.

به گزارش ایسنا، با وجود آن‌که بازار مسکن از کمبود منابع مالی رنج می‌برد، عمده بانک‌ها به دلیل طولانی بودن زمان بازپرداخت تسهیلات حوزه مسکن تمایلی به پرداخت وام مسکن ندارند. این در حالی است که تمامی  بانک‌ها طبق دستور رئیس‌جمهوری مکلفند ۲۰ درصد از منابع خود را به بخش مسکن و ساختمان اختصاص دهند.

یکی از گلایه‌هایی که همواره سازندگان و خریداران مسکن مطرح می‌کنند این است که بانک‌ها یا از پرداخت تسهیلات به این بخش شانه خالی می‌کنند یا شرایط را آن‌قدر سخت می‌گیرند که متقاضیان از خیر دریافت وام می‌گذرند. بر این اساس در نشست ویژه دست‌اندرکاران حوزه مسکن با رئیس‌جمهوری که اواخر  تیرماه  برگزار شد بر اختصاص ۲۰ درصد منابع بانک‌ها به بخش مسکن تاکید شد. در روزهای اخیر نیز وزیر راه و شهرسازی با مدیران عامل بانک‌ها جلسه‌ای را در این زمینه داشت.

در این جلسه عنوان شد که بانک توسعه  تعاون ۱۱.۵ درصد، بانک تجارت ۱۷ درصد، بانک سامان ۱۶.۶ درصد، بانک ایران زمین ۱۴ درصد و بانک  مسکن ۹۵ درصد منابع خود را به بخش مسکن تخصیص داده‌اند. با این‌که گزارشی از سایر بانک‌ها در این جلسه ارایه نشده اما ارقام نشان می‌دهد بجز بانک مسکن، هیچ‌یک از بانک‌ها به طور کامل این تخصیص را نداشته‌اند.

در نشست مدیران عامل بانک‌ها با وزیر راه و شهرسازیف محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی بر تشکیل کارگروهی به منظور تبیین مدل مالی برای تخصیص ۲۰ درصدی منابع بانک به بخش مسکن تاکید کرد و گفت: علاوه بر بازار پول باید تلاش شود تا بازار سرمایه نیز در بخش مسکن وارد عمل شود و انتظار است که سازمان بورس و اوراق بهادار در این خصوص همکاری لازم را داشته باشد و اقدام مناسب را انجام دهد.

وزیر راه وشهرسازی ضمن تاکید بر اینکه وظیفه دولت تلاش برای زمینه سازی و فراهم کردن شرایط مناسب به منظور خانه دار کردن اقشار کم درآمد و متوسط است، تصریح کرد: برای طرح اقدام ملی مسکن که در راستای خانه دار کردن اقشار متوسط و کم درآمد طراحی شده است باید فهرست متوازنی از مسئولیت‌ها به تفکیک بانکها در سطح استانی و شهری تهیه شود که در این زمینه فعالیت هایی انجام شده و باید تکمیل شود.

وی توضیح داد: به منظور وحدت رویه تمامی بانک ها برای تخصیص ۲۰ درصدی منابع بانک های کشور به بخش مسکن، کمیته کاری مشترک بین بانک‌ها و وزارت راه و شهرسازی تشکیل می‌شود.

اسلامی بر کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در بخش مسکن و همچنین کم کردن بوروکراسی در این بخش به منظور ایجاد رضایت اجتماعی تاکید کرد.

پاسخی بگذارید