آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

شیوع خانه‌های غیرقابل فروش

تمدید خودکار اجاره مسئله ساز شد

به گزارش نشانهای ماندگار به نقل از دنیای اقتصاد، اشکال اساسی مصوبه «تمدید خودکار قراردادهای اجاره» -مطابق پیش‌بینی هشدارآمیز کارشناسان در زمان تصویب- در بازارهای اجاره و خرید خانه مساله‌ساز شد. تحقیقات میدانی «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد، ابهامات مصوبه‌ای که قرار بود بازار اجاره مسکن را به نفع مستاجرها تنظیم کند، هم‌اکنون عامل شیوع «آپارتمان‌های غیرقابل فروش» شده است. مستاجرها به پشتوانه «تمدید خودکار اجاره‌نامه‌های۱۴۰۰» در مواجهه با تصمیم مالک برای فروش آپارتمان بعضا «اجازه بازدید از آپارتمان» به متقاضی خرید نمی‌دهند. متن این مصوبه بدون آنکه سکانس‌های قبل از فروش یک واحد مسکونی تحت اجاره مستاجر را پیش‌بینی کرده باشد، فقط آن دسته از آپارتمان‌هایی را که پارسال اجاره داده شده و امسال به کدرهگیری فروش مجهز شده از «تمدید خودکار» مستثنی کرده است. این در حالی است که گام اول برای فروش، «بازدید خریدار از آپارتمان» است که «نه» مستاجر ساکن در ملک به قبول این فرآیند عملا مانع فروش می‌شود. راه اصلی تنظیم بازار اجاره از مسیر «عدم مداخله در روابط مالک و مستاجر» می‌گذرد.

بروز اولین مشکل در روابط مالک و مستاجر با مصوبه ( تمدید خودکار )

مولفه

شرح مولفه

ماجرای مصوبه تمدید خودکار

از ابتدای تیرماه امسال، همه قراردادهای اجاره  مسکن سر رسید شده در سال ۱۴۰۱، با تصویب دولتف به شکل خودکار و به مدت یک سال تمدید شد

اشکال مصوبه

۱-   حق مستاجر برای جابجا شدن مبهم است

۲-   حق مستاجر برای تغییر وزن رهن و اجاره ماهانه مبهم است

۳-   حق موجر برای ورود متقاضی خرید خانه به آپارتمان تحت سکونت مستاجربرای بازدید از ملک مبهم است

۴-   حق موجر برای تصمیم به واگذاری آپارتمان به اقوام خود، باید از طریق شورای حل اختلاف پیگیری شود

۵-   حق موجر برای اقداماتی مثل بازسازی مبهم است

هدف این مصوبه

۱-   تسهیل اجاره نشینی برای مستاجرها

۲-   مهار تورم تاریخی اجاره مسکن

فرجام اهداف

۱-   بدلیل اشکالات مصوبه، عرضه آپارتمان اجاره ای در بازار اجاره مسکن کم می شود که تبعات آن، باعث سختی بیشتر مستاجرها خواهد شد .

۲-   این موضوع برای بازار خرید مسکن نیز مساله ساز است ( جریان حداقلی خرید و فروش مختل خواهد شد )

راه صحیح تنظیم اجاره بها

پایان دادن به ( ریسک صفر ) ملاکی و بلااستفاده گذاشتن خانه هایی که با هدف عایدی بلند مدت خریداری می شود

این کار با اخذ مالیات سالیانه از چند ملکی ها امکان پذیر است

عارضه ثانویه «تمدید خودکار» اجاره‌‌نامه‌های مسکن، برای بازار ملک در شکل شیوع خانه‌های غیرقابل فروش، رهگیری شد. بررسی‌‌های «دنیای اقتصاد» درباره تازه‌‌ترین شرایط بازار معاملات مسکن شهر تهران نشان می‌دهد، ۲۵ روز بعد از اجرایی شدن مصوبه تمدید خودکار قراردادهای اجاره مسکن ۱۴۰۱ برای یک‌سال دیگر، هم‌‌اکنون یک معضل مهم در بازار ملک، در مسیر معاملات خرید و اجاره مسکن ایجاد مانع کرده است و پیامد ثانویه خود را در شکل افزایش تعداد خانه‌های غیرقابل فروش نشان داده است.

پاسخی بگذارید