آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

نمره مردودی سیاستگذار از «مهم‌ترین بازار مصرف خانوار»

جاماندگان پرواز مسکن ۱۴۰۱

غیبت سه‌ماهه «آمارهای بانک مرکزی از قیمت مسکن» باعث شده است عملا دماسنج این بازار از کار بیفتد و ابهام طیف فعالان ملکی نسبت به شرایط، دوچندان شود. «دنیای‌اقتصاد» با هدف «اطلاع‌رسانی موثر به سیاستگذار» از بابت آنچه در بازار مسکن می‌گذرد، سطح میانگین «قیمت‌های پیشنهادی» فروش آپارتمان در محله‌های مختلف ۲۲منطقه پایتخت را مورد سنجش و بررسی قرار داد تا مشخص شود طی یک‌سال ۱۴۰۱، تورم مسکن در چه سطحی قرار گرفت. نتیجه این بررسی نشان می‌دهد، صعود حدود ۲برابری قیمت در سال گذشته باعث شد گروه‌های اصلی تقاضا از این پرواز جا بمانند.

تقاضای مصرفی مسکن از پرواز ۱۴۰۱ این بازار جا ماند و نتوانست قدرت خرید خود را همپای تورم ملکی ترمیم کند. تازه‌‌‌ترین تحقیق میدانی از بازار مسکن حکایت از آن دارد که خریداران سرمایه‌‌‌ای ملک در ماه‌‌‌های اخیر معامله‌‌‌گران اصلی بازار مسکن شهر تهران بوده‌‌‌اند. دنیای اقتصاد در غیاب دماسنج بازار مسکن (آمار رسمی از نبض معاملات و قیمت مسکن شهر تهران در سه ماه گذشته) اولین برآورد از تورم ملکی در سالی که گذشت را بر مبنای یک تحقیق میدانی از فایل‌‌‌های موجود در بازار محاسبه کرده که نشان‌‌‌دهنده پرواز قیمت مسکن در ۱۴۰۱ با ایفای نقش اول توسط خریداران غیر مصرفی است.

 

 

قیمت های ذکر شده در این جدول پیشنهادی بوده و مربوط به قایل های عرضه شده در چند روز اخیر بوده است. بنابراین ممکن است با افزایش تدریجی عرضه طی روزهای پیش رو، فایل هایی با سطح قیمت متفاوت روانه بازار شود و میانگین قیمت پیشنهادی مسکن در محله های مختلف شهر را تحت تاثیر قرار دهد .

منبع: دنیای اقتصاد

پاسخی بگذارید