آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

خاصیت «لوکس بودن»، «منحصر به فرد بودن» است

«طراحی، نظارت و اجرای پروژه‌های لوکس ساختمانی» !!

عبارتی رایج که بسیاری از معماران و سازندگان امروز بازار ساخت‌وساز در معرفی خود آن را به کار می‌گیرند. اما به نظر می‎رسد که در بطن این عبارتِ به ظاهر ساده، مفاهیم کلان‌تری نهفته است. مفاهیمی که شاید نیاز به بازنگری و بازتعریف دارند!

«طراحی، نظارت و اجرای پروژه‌های لوکس ساختمانی»!!

عبارتی رایج که بسیاری از معماران و سازندگان امروز بازار ساخت‌وساز در معرفی خود آن را به کار می‌گیرند. اما به نظر می‎رسد که در بطن این عبارتِ به ظاهر ساده، مفاهیم کلان‌تری نهفته است. مفاهیمی که شاید نیاز به بازنگری و بازتعریف دارند!

 

تعریف جامعه‎ی امروز ما از واژه‎ی «لوکس» چه قرابتی با تعریف استاندارد این واژه در سطح جهانی دارد؟ و اینکه اصولاً چقدر خودمان را ملزم به رعایت دانستن این تعاریف می‎دانیم؟ آیا صرفاً با استفاده از رنگ‎های طلایی، پتینه‎های گُل‎درشت و متریال و تزئینات گران‎قیمت، خانه‎ای «لوکس» طراحی و اجرا کرده‎ایم؟!

استفاده از واژه‎ی لوکس، تبعاتی در پی دارد. تبعاتی که از بار معنایی این واژه نشأت می‎گیرند و بار مسئولیت طراح و سازنده را دوچندان می‎کند. لوکس آن چیزی است که نمونه‎ی مشابه آن را کمتر دیده‎اید. با کپی‎کاری و تکرار کلیشه‎ای طرح‎ها و پروژه‎های رایج بازار نمی‎توان ادعای لوکس بودن را به مخاطب تحمیل کرد. مخاطب امروز بازار، هوشمندانه و در مسیر روزآمد طراحی و معماری جهان حرکت می‎کند؛ به برکت وجود اینترنت و شبکه‎های متعدد اجتماعی، نسبت به اتفاقات و اطلاعات روز این حوزه آگاه‎تر از گذشته است و با چشمانی بازتر و نگاهی عمیق‎تر وارد موضوع می‎شود. پس با در نظر داشتن اینکه مشتری و مخاطب امروز، نگاه تخصصی‎تری نسبت به اتفاقات پیرامون خود دارد، یک معمار یا سازنده‎ی صاحب برند چگونه باید عمل کند؟

به زعم من؛ هنگامی که دانش و مهارت یک معمار یا سازنده در خروجی کار او نمود عینی می‎یابد، خودِ مخاطب به این باور می‎رسد که با چه جنسی از کار روبروست! لوکس بودن یا لوکس ساختن، چیزی نیست که با تبلیغات و گفتن و گفتن به منصه‎ی ظهور برسد. با نگاهی اجمالی به بازار امروز ساختمان به‎سادگی می‎توان دریافت که مخاطب این روزها دیگر به دنبال کارهای تکراری و کلیشه‎ای نیست و این تکرار همان واژه‎ی کلیدی و مهمی است که «لوکس» را حتی از «کیفیت خوب و ممتاز» هم متمایز می‎کند. در واقع؛ امروز پروژه‎ای را لوکس صدا می‎زنند که فراتر از تزئینات ظاهری و معماری پوسته، خلاقیت و وجه تمایز بارزی را به مخاطب خود عرضه کند و اصطلاحاً «منحصر به فرد» باشد. و دقیقاً به همین دلیل است که معتقدم؛ اگر به‎عنوان یک معمار یا سازنده، توانایی طراحی و اجرای پروژه‎ای منحصر به فرد و خاص را داریم، شاید هیچ ایرادی هم ندارد اگر از واژه‎ی «لوکس» در معرفی توانمندی خودمان استفاده کنیم اما اگر مسیر کپی‎کاری و تکرار کلیشه‎های مشابه بازار را در پیش گرفته‎ایم، نه خودمان را گول بزنیم و نه مردم را نادان فرض کنیم! این راه، بی‎راهه است و به زودی هم به بن‎بست خواهد رسید!

خوب بودن همان لوکس بودن نیست! خلاقیت، ایجاد تمایز و منحصر به فرد بودن، خاصیت «لوکس بودن» است.

 

نویسنده: احمد شکیبایی

کارشناس معماری

پاسخی بگذارید