آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

گفتگو با امیر توکلیان؛ مدیرعامل گروه ساختمانی ATC

ساخت و ساز به روش مدرن صنعتی

گروه ساختمانی ATC با هدف تولید صنعتی ساختمان و ایجاد تمایز در پروژه‌های نوین ساختمانی بیش از ۲۰ سال است مشغول ساخت املاک لوکس است…

جدیدترین پروژه این گروه ساختمانی، پروژه نیاوران است که با مساحت  ۸۰۰۰ متر مربع با ۵ طبقه زیرزمین، ۱ همکف تجاری، ۱ نیم طبقه و ۶ طبقه مسکونی با ساختار اداری هم اکنون در حال اجراست. پروژه نیاوران را از ارتفاع بالا و از دفتر او تماشا کردیم… هیجان انگیز بود و پر هیبت. اجرای پروژه نیاوران از شهریور ۹۸ آغاز شده و قرار است تا ۴۰ ماه به پایان ‌برسد.

امیر توکلیان مدیرعامل گروه ساختمانی ATC معتقد است: در پروژه‌های گروه ATC تکرار وجود ندارد. او گاهی مجبور است دل را به دریا بزند و برای خاص شدن پروژه‌ها خلاقیت‌هایی خاص و ایده‌های نوین در نظر بگیرد. او راضی شد برای ساخت نمایی ویژه و موجی شکل در پروژه قیطریه ۹۰ متر از فضای مفید مسکونی در طبقات را از دست بدهد.

تلاش او بر این بوده که همیشه در رقابت یک قدم جلوتر باشد و برای صنعتی سازی و هوشمندسازی اهمیت ویژه‌ای قائل است. توکلیان در سال ۱۳۸۵ جزو اولین گروه سازنده‌هایی بود که اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ای را با پروژه‌ای در کامرانیه آغاز کرده است.

او تاکید می‌کند: با وجود اینکه بحث صنعتی‌سازی هزینه‌بر است؛ اما امکانات امنیتی آن راه را هموار می‌کند.

با پروژه نیاوران از زبان امیر توکلیان؛ مدیرعامل گروه ساختمانی ATC بیشتر آشنا شوید…

مصاحبه از سولماز ایمانی

لوکیشن

لوکیشن یکی از مهمترین عوامل موفقیت هر پروژه است. کانادایی‌ها مثالی دارند که می‌گوید: هر ملکی را که می‌خواهی خریداری کنی باید به ۳ نکته توجه کنید: لوکیشن، لوکیشن و لوکیشن.

اگر به بخش‌هایی از بازار بزرگ تهران نگاه کنید جاهایی در حال تخریب است اما بدلیل لوکیشن هنوز ارزشمند است و خواهان دارد. در جاهایی از بازار بزرگ تهران قیمت‌ها مثلا مترمربعی یک میلیارد تومان است و این میزان خواستن فقط به لوکیشن مرتبط است.

ساخت و ساز

در سراسر دنیا انواع و اقسام تسهیلات را برای سازندگان و کارآفرینان در نظر می‌گیرند؛ اما در ایران برعکس است. طی شش سال اخیر مشکلی به نامهای سازمان نظام مهندسی و شهرداری وجود داشته که باعث  کارشکنی‌های بسیاری شده و به حدی  نقشه‌ها رد و بدل می‌شوند که گاهی اشتباه پیش می‌آید و رغبت ساخت و ساز را از  سازنده ربوده‌اند. سازمان نظام مهندسی و شهرداری باید در کنار سازنده باشند نه در مقابل آن… سازنده ها نیازمند کرسی و تریبون در سازمان نظام مهندسی و شهرداری هستند.

سخت‌ترین و پراسترس‌ترین قسمت ساخت و ساز بخش گودبرداری، نیلینگ و اسکلت بندی است. در پروژه نیاوران کلیه روش‌های پایدارسازی‌ انجام شده است؛ اما بدلیل موقعیت مکانی پروژه مجبور شدیم از یک سو از نگهبان خرپایی، از سوی دیگر از نیل و انکراژ و در گوشه‌ای دیگر از پروژه مهار متقابل استفاده کنیم و در سه جبهه، مقاوم سازی متفاوت انجام شده تا کوچکترین آسیبی به همسایه‌های مجاور وارد نشود.

معماری

ATC تاکنون با معماران بزرگی همکاری کرده است که نسبت به نوع پروژه از سبکهای مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک بهره برده است. در پروژه نیاوران تیم آقای مهندس حسین محمودی و همکاران طرح‌های شایسته‌ مدرنی ارائه کرده‌اند که در خور تقدیر است.

مصالح و متریال‌

در چند ماه اخیر طی اتفاقاتی عجیب قیمت آهن آلات، ورق و پروفیل چیزی در حدود ۷۰ درصد گران شده است. در این صورت بسیاری از سازنده‌ها از مهیا کردن اسکلت فلزی صرف نظر می‌کنند و دوباره گرایشها به سمت سازه‌های بتنی افزایش پیدا می‌کند. این گرانی مستقیما در قیمت نهایی ساختمان نیز تاثیرگذار است و هزینه ساختمانی که روزی با متری پنج میلیون تومان ساخته می‌شد امروز با حدود ده میلیون  تومان ساخته می‌شود.

مصالح و متریال‌های دیگر تحت تاثیر تحریم‌ها هستند مثلا نمی‌توانیم از آسانسور Kone در این پروژه استفاده کنیم و اگر تغییری در اوضاع تحریم‌ها ایجاد نشود ناچار خواهیم بود از آسانسورهای ترکیبی استفاده کنیم.

سیستم‌های تهویه مطبوع، شیرآلات، کاشی و سرامیک‌های اروپایی به سختی در دسترس خواهند بود. ما خواهان استفاده از تولیدات ایرانی هستیم اما متاسفانه متریالهای ایرانی از کیفیت و استاندارد کافی برخوردار نیستند. البته در زمینه کاشی و سرامیک‌، تولیدات داخلی خوبی داریم که از نظر کیفی نیز قابل قبول هستند اما مشتری خاص پسند است و ما نیز بدنبال ساخت و سازهای سوپرلوکس هستیم. اجازه بدهید اشاره کنم؛ بهترین کاشی و سرامیک ایرانی در ابعاد  ۱ متر در  ۱ متر و ۲۰ سانتی متر تولید می‌شود در حالی که کاشی سرامیک‌های اروپایی تا ابعاد ۱ متر در ۳ متر نیز تولید می‌شوند.

گروه ساختمانی ATC تاکنون از کاشی‌های لوانتینا اسپانیایی ۳ متر در ۱ متر به متراژ ۱۸۰۰ متر مربع در کف پروژه قیطریه و از برند لمینام ایتالیا با سایز ۱ متر و ۲۰ سانتی متر در ۲ متر و ۴۰ سانتی متر در بدنه سرویس‌های  بهداشتی پروژه قیطریه استفاده کرده است. در پروژه‌های قبلی  نیز از مارک‎های پورسلانزا و زیرکونیا اسپانیا استفاده شده است. توالت‌های فرنگی گبریت و شیرآلات گروهه آلمان نیز از جمله مصالحی هستند که بدلیل کیفیت بالا مورد پسند گروه ATC برای تعبیه در پروژه‌ها قرار گرفته‌اند. طبق تحقیقات ما پس از استفاده در اکثر پروژه‌های ما، این شیرآلات ۱۸ ساله بدون کوچکترین خرابی هنوز آماده کار هستند.

درب و پنجره PVC بدلیل اینکه مناسب آب و هوای تهران نیست و سالی ۲ بار نیازمند رگلاژ است و با گذشت زمان به دلیل تغییر رنگ و خارج شدن از فرم باید تعویض شود مورد استفاده ما نیست…. ATC از درب و پنجره‌های آلومینیوم ترمال بریک استفاده می‌کند که از نظر عایق بودن صوت و هدر رفت انرژی انتخاب مناسب و هوشمندانه است.

سیستم‌های چوبی با رویکرد مدرن مینیال در پروژه‌ قبلی را با برند ورگر پیش بردیم که از لحاظ کیفیت ساخت و همچنین نقاشی رباتیک از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بودند.

مصرف انرژی

از سال۱۳۹۰ کلیه سازنده‌ها ملزم به رعایت مبحث ۱۰ قانون مقررات ملی ساختمان شدند تا از هدررفت انرژی جلوگیری شود. ATC نیز برای رعایت قانون فوق شروع به استفاده از بلوک‌های سبک عایق در دیوارچینی ‌کرد؛ این بلوک‌ها ضمن اینکه عایق صوت و حرارتی هستند ضریب هدایت گرمایی کمی نیز دارند و در مصرف سوخت و برق نیز صرفه جویی می‌کنند. از  سیستم کناف هم برای پوشش سقف‌های کاذب  استفاده می‌شود.

تاسیسات

تاسیسات قلب تپنده ساختمان است و چند پارامتر کلیدی دارد؛ اول اینکه باید سیستم تاسیساتی انتخاب شود که به میزان ارائه خدمات؛ انرژی مصرف شود… دوم اینکه باید به اندازه‌ای برودت و یا حرارت تولید شود که مورد نیاز است و سیستم تاسیساتی باید از نظر موقعیت جغرافیایی، تعداد طبقات، میزان بازشوهای در و پنجره و …آنالیز  و پس از تهیه گرادیان حرارتی و محاسبات مربوطه انتخاب شود. علاوه بر اینها چند سالی است نسل جدید لوله‌های ۵ لایه بسیاری از کارها را راحت کرده است. لوله‌های فلزی قدیمی با کمی کارکرد دچار خورندگی  و رسوب می‌شدند و از بین می‌رفتند؛ این در حالی است که لوله‌های ۵ لایه‌ توکار تحت تاثیر رسوب، خورندگی، تاثیرات یون‌های شیمیایی و… قرار نمی‌گیرند و انعطاف پذیر هستند. در گروه ATC این لوله ها از شرکت سوپرپایپ که از پیشگامان این صنعت بوده و تحت لیسانس کشور آلمان تهیه و تولید می‌شود؛ مورد استفاده  ما نیز قرار می‌گیرند. در حال حاضر بدلیل شرایط تحریم‌ و مسائل اقتصادی-سیاسی تهیه و نگهداری برخی دستگاه‌ها مانند چیلرها دشوار شده است؛ اما تاکنون با توجه به ظرفیت مورد نیاز از چیلرهای هیتاجی، ال‌جی، دکو و… در پروژه‌ها استفاده شده است.

هوشمندسازی

از جایی که هوشمندسازی ترند شده؛ پروژه‌های اخیر مجهز به کنترل دوربین مداربسته در کلیه راه‌های ورودی و خروجی و تمام مشاعات به جز استخر و سونا هستند. روشنایی‌ها، تهویه هوا ،کنترل سیستم‌های امنیتی،کنترل درب بازکن‌ها از طریق تلفن همراه و … هوشمندسازی شده‌اند و در این رابطه با ال‌جی و سامسونگ همکاری داشته‌ایم.

حریق و آتشنشانی

سیستم حریق و آتشنشانی نیز از پارامترهای مهم و ضروری ساختمانهاست و اجباری شدن آن به نفع ساکنین است که در پروژه‌های ما بر اساس دستورالعمل سازمان آتش نشانی تمهیدات لازم لحاظ می‌شوند.

عایق بندی

معمولا در پروژه‌های ما از عایق‌های الاستومتریک برای عایق کاری لوله‌ها استفاده می‌کنیم و از عایق‌هایی از موادی با پایه سیمانی برای آب بندی استخرها و دیواره‌های بتنی، سرویس‌ها و محیط‌های مشاع استفاده می‌شود که  نسبت به رطوبت زیاد محیط مقاوم است و به ایزوگام و قیرگونی شباهت ندارد. مواد آب بندکننده با تشکیل یون‌های کریستالی که در بتن تشکیل می‌دهند، تمام منافذی که با چشم دیده نمی‌شود را نیز مسدود می‌کنند.

نما

نما اولین جذابیت برای مشتری محسوب می‌شود و بعد آن، پلان مورد توجه قرار می‌گیرد. ATC از هر دو سبک مدرن و کلاسیک در پروژه‌ها استفاده کرده است؛ اما سبک مدرن مینیمال از جای خاص‌تری برخوردار است.

در ایران با وجود اینکه ساخت و ساز زیاد صورت می‌گیرد؛ اما مشتریان بدنبال تمایز هستند و به راحتی واحدی را انتخاب نمی‌کنند و همواره دنبال نمایی چشم نواز هستند.

روف گاردن

ما از روف گاردن در پروژه‌های اداری، تجاری به مثابه مرکز همایش نیز بهره می‌بریم… مهندس محمودی در طراحی پروژه نیاوران نیز برای روف گاردن از سقف‌های خاص و پیش ساخته بتنی استفاده کرده است. این سقف‌های چاله گونه بتنی مانند چتری روی پشت بام قرار می‌گیرد و نمای زیبا، آزاد و منحصر به فردی به بام می‌بخشد.

پارکینگ

امروزه پارکینگ‌ یکی دیگر از پتانسیل‌های مثبت هر ساختمان محسوب می‌شود. با توجه به حجم خودروها در سطح شهر کمبود پارکینگ معضل بزرگی برای ساختمانها  و ساکنین محسوب می‌شود. لازم به ذکر است در چنین شرایطی  ۴۰ واحد پارکینگ پروژه نیاوران با احتساب ضوابط شهرداری کفایت می‌کرد؛ اما ۱۰۵ پارکینگ در ۵ طبقه طراحی شده و در حال اجرا است.

در انتها اشاره می‌کنم، کلیه سازه‌های ساخته شده از سال ۱۳۸۶ تاکنون بصورت اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ای، ساخته شده در کارخانه با دستگاه‌های تمام اتوماتیک و مطابق آیین نامه ۲۸۰۰ هستند  و در بخش سقف سازه، سقف‌ها به صورت عرشه فولادی اجرا شده‌اند.کلیه بتن‌های مصرفی پیچ و مهره، میلگردها و… توسط شرکت‌های معتبر مورد آزمایش و کنترل کیفی قرار می‌گیرند. همچنین، تمامی پروژه‌های گروه ساختمانی ATC  با تاییدیه کلی سازه(فاینال بوک) به عنوان شناسنامه ارائه می‌شوند.

 

 

پاسخی بگذارید