آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

ساخت و ساز در پیچ و خم بحران، فرصت یا تهدید؟

سازندگان برتر زنجیره تولید مصالح و صنایع ساختمانی را تکمیل می کنند…   

به گزارش نشان­های ماندگار، اوضاع اقتصاد کشور؛ صنعت ساخت و ساز را بر سر دوراهی قرار داده و پیچ و خم بحران­ها، گرانی و مشکلات همیشگی صنعت ساختمان اعم از صدور مجوزها، تعامل با شهرداری و …  بسیاری از سازندگان را با معضل بودن یا نبودن مواجه کرده است، اما حامد رحیمی کارشناس ارشد برندینگ ساختمانی به نابسامانی­های صنعت ساخت و ساز در شرایط فعلی کشور از زاویه دیگری می ­نگرد… او معتقد است صنعت ساختمان راه توسعه کشور را هموار می کند، اما سازندگی در شرایط وخیم اقتصادی نیاز به تعریف و تدوین استراتژی و برنامه سازی هدفمند دارد.

این در حالی است که صنعت ساختمان همیشه و در هر برهه ای از زمان مجال های حتمی برای پیشبرد ساخت و ساز را در پیشه خود دارد، ولی درصد بهره مندی و استفاده از این فرصت ها بستگی به توانایی و خلاقیت کارشناسان و سازندگان این صنعت دارد.

حمایت سازندگان برجسته از تولید مصالح با کیفیت بومی

رحیمی در گفتگو با نشان­های ماندگار گفت: کشور در شرایط فعلی بیش از پیش نیاز به سازندگی دارد. با وجود اینکه کار کردن در شرایط بحرانی مطلوب هیچ فعال ساختمانی نیست اما نمی­توان مسئولیت­های اجتماعی را نادیده گرفت. سازندگان باید در شرایط سخت نیز در امر توسعه و سازندگی میهن مشارکت داشته باشند.

وی به حمایت از تولید مصالح ساختمانی با کیفیت بومی اشاره کرد و افزود: برای ایفای نقش در صنعت ساخت و ساز در شرایط فعلی می­توان روی چندین مورد متمرکز شد. از جمله آنها می­توان به شناسایی و ایجاد بازارهای جدید در مناطق سراسر کشور و مصالح ساختمانی ایرانی اشاره کرد. با توجه به افزایش کیفیت مصالح ساختمانی، سازندگان می توانند با جایگزینی هرچه بیشتر مصالح ساختمانی ایرانی با مشابه های وارداتی از یک سو نیازهای خود را پوشش دهند و از سوی دیگر باعث رونق بازار داخلی مصالح ساختمانی شوند.

رحیمی ادامه داد: در شرایط فعلی واردات ابزارآلات لوکس خارجی مقرون به صرفه نیست؛ این در حالی است که سازنده­ها می­توانند از نظر مالی به تولیدکنندگان کمک کنند تا در شرایط اقتصادی بیمارگونه فعلی ابزارآلات مورد نیاز سازندگان تولید شود و به جای خروج ارز به واسطه خرید خارجی شیرآلات، کاشی و سرامیک و … مصالح و ابزارآلات دلخواه را داخل کشور تولید کرد.

سولماز ایمانی

پاسخی بگذارید