آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

سنگ‌اندازی “جریان نفوذی” در بازار مسکن

درحالی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بازار مسکن را تحت تاثیر رفتار سوداگرانه دانسته که مدیرعامل سابق عمران پردیس از سنگ‌اندازی “جریان نفوذی” در بازار مسکن خبر داده است.

به گزارش نشانهای ماندگار به نقل از خبرگزاری تسنیم، اوایل ماه گذشته رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این‌که بازار مسکن تحت تاثیر رفتارسوداگران است،گفته بود: دولت قبل مخالف طرح اخذ مالیات بر فعالیت‌های سفته‌بازی و سوداگری بود.

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به بررسی طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس اظهار کرد: بعد از مدتها پیگیری کمیسیون اقتصادی، طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی با هماهنگی دولت و وزارت اقتصاد مد نظر قرار گرفت و امروز وارد بررسی مواد این طرح شدیم.

وی با بیان اینکه طرح مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی یکی از پایه های مهم مالیاتی در نظام اقتصادی کشور است، افزود: یکی از راهکارهای دنیا برای مدیریت بازار ارز ،خودرو و املاک و مستغلات، پایه مالیاتی تحت عنوان مالیات بر فعالیت‌های سوداگرانه و سفته‌بازی است. این موضوع بر اساس یک کار کارشناسی و مطابق با روش هایی است که در کشورهای دیگر انجام و منطبق با شرایط کشور نهایی شده است.

وی با اشاره به اثرگذاری این طرح در عرصه اقتصاد بیان کرد: این طرح کمک می‌کند بخش زیادی از منابع کشور که به سمت فعالیت‌های سوداگرانه حرکت می کند، تحت تاثیر فعالیت با اخذ مالیات قرار گرفته و منابع کشور به جای فعالیت‌های سوداگرانه به سمت فعالیت‌های مولد سوق داده شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به تاثیر قیمتی پیرو اخذ مالیات ، بیان کرد: این رویکرد باعث می شود تا با یک فضای منطقی در حوزه اقتصادی مواجه و قیمت ها متناسب با واقعیت موجود در اقتصاد شود. متاسفانه بازار مسکن تحت تاثیر رفتارهای سوداگران قرار دارد.

پورابراهیمی بیان کرد: این طرح مدت‌ها در دستور کار مجلس بود البته این مسئله در مجلس دهم در کمیسیون مربوطه تصویب شد اما به دلیل عدم موافقت دولت وقت امکان طرح آن در صحن را نداشت. خوشبختانه با توافق مجلس دولت و وزارت اقتصاد وقت متن طرح مذکور نهایی شد؛ امیدواریم با تصویب طرح مالیات بر فعالیت‌های سفته‌بازی و سوداگری شاهد آرامش در حوزه فعالیت های اقتصادی اعم از حوزه‌ مسکن ، ارز و خودرو باشیم.

این در حالی است که اخیراً مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز از وجود یک جریان نفوذی در بخش مسکن خبر داده که مانع از رونق و شکل‌گیری جریان پایدار تولید مسکن در کشور شده‌ است.

سیدمهدی هدایت در این‌باره گفته است: این جریان با اذعان به این که تولید مسکن موتور محرک اقتصادی است و با رونق گرفتن تولید و عرضه مسکن شکوفایی اقتصادی نیز همراه آن خواهد بود با هدف ضربه زدن به اقتصاد کشور سعی در ایجاد موانع مختلف در مسیر تولید مسکن در کشور هستند.

وی افزود: از دستگاه‌های نظارتی و متولی حوزه مسکن که دغدغه تولید مسکن و جلوگیری از سوداگری در این بخش را دارند می‌خواهیم با ورود به این موضوع، عوامل دخیل را شناسایی و با یک اقدام عاجل مسیر تولید مسکن را هموار سازند.

مدیرعامل سابق شرکت عمران شهر جدید پردیس همچنین با انتقاد از عملکرد برخی بانک‌ها درخصوص توقف پرداخت تسهیلات مسکن در بافت فرسوده بر لزوم تولید مسکن در استطاعت و انبوه در کشور تاکید و تصریح کرد: در این مقطع زمانی که در بخش تسهیلات مشکلاتی وجود دارد، نیازمند جذب سرمایه های خرد مردمی در حوزه تولید مسکن هستیم. با این کار علاوه بر هدایت نقدینگی از بازارهای ارز و سکه به بخش تولید، مرد به تهیه مسکن و رشد اقتصادی کشور امیدوار می‌شوند.

 

پاسخی بگذارید