آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

صادق داستانی

گفتگو با صادق داستانی عضو هیئت مدیره، صنایع فلزی هشتمین نور(ثامن فرفورژه)؛

در جنگ صنعت پیروز میدان خواهیم بود

کارخانه صنایع فلزی هشتمین نور(ثامن فرفورژه) یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تخصصی انواع قطعات درب، راه پله و حفاظ فرفورژه در ایران است که با مساحتی نزدیک به هشت هکتار، دهها سوله دارای جرثقیل‌های سقفی اعم از تراشکاری، قالب سازی، سی ان سی برش و قالب‌سازی، آهنگری، ریخته‌گری، قیچی و نقاشی ، دو عابر بانک و نانوایی و … توانسته با هدف و تلاش مستمر فاتح مشکلات کسب و کار امروز باشد . قلب ثامن فرفورژه در بخش ریخته گری می‌تپد. این قلب می‌تپد تا واحدهای پرتوان این صنعت را زنده نگاه دارد. قرص‌گیری، ریخته‌گری، پرس‌کاری سرد و گرم، کوره‌کاری، خم‌کاری، جوشکاری، شات بلاست، برش CNC، آهنگری، نقاشی و پتینه‌کاری از مراحلی هستند که باید طی شود تا محصول نهایی شکوهمندی تولید و وارد بازار گردد.

برادران داستانی طی ۲۴ سال گذشته از تلاشگران ارزشمند این مرز و بوم به شمار می‌آیند که افزایش تولید و بهره وری را راهکار مبارزه با وخامت اقتصادی و تورم امروزه می‌دانند. اشتغالزایی این پنج برادر برای حدود ۱۴۰۰ کارگر، ایجاد مدرسه، درمانگاه و مسجد در مرکز شهرستان پاکدشت در اوضاع رکود و اقتصاد کنونی نشان دهنده هدف بلند آنهاست که به قول صادق داستانی؛ “اگر موفقیت می‌خواهی خود را برای نبرد مهیا کن”او به خوبی می‌داندکه باقدرت ایستادن نشانه پیروزی در میدان است.

صادق داستانی عضو هیئت مدیره و مدیر تبلیغات و بازاریابی صنایع فلزی هشتمین نور اهل عمل است و از شعارها فاصله دارد. او مهمان دوست است و  هاله‌ای از اعتماد به نفس او باعث شده رفتاری توأمان دوستانه و موقر داشته باشد و حین بازدید از سوله‌های این کارخانه کلان جزئیات کار را با دقت و وسواس شرح می‌دهد…. در ادامه گپ و گفت ما را با صادق داستانی بخوانید…

ثامن فرفورژه

مصاحبه از سولماز ایمانی

اجازه بدهید گفتگو را با شنیدن رزومه صنایع فلزی هشتمین نور(ثامن فرفورژه) از زبان جنابعالی شروع کنیم… بفرمایید.  

صنایع فلزی هشتمین نور با فضایی بالغ بر ۸۰۰۰۰ متر مربع در منطقه صنعتی پاکدشت در سال ۱۳۷۵ تاسیس شد. این مجموعه در زمینه تولید قطعات فرفورژه فعالیت خود را شروع کرد و سپس با افزایش تقاضا و نیاز بازار نسبت به تولید درب‌های آماده و سفارشی اقدامات لازم را انجام داد و موفق شد خطوط آهنگری خود را به منظور تولید این محصولات ارتقا دهد. از ابتدای تاسیس این مجموعه تا به الان پروژه‌های بسیار زیادی اجرا شده‌اند.

مهمترین آنها را شرح می‌دهید؟ 

در میان این پروژه‌ها می‌توان به عمارت‌های بسیار لوکس مناطق شاخص تهران، پروژه‌های بزرگ مجتمع‌ها در سطح کشور و اجرای پروژه در کشورهای تراز اول دنیا همانند انگلیس، قطر و روسیه اشاره کرد. در حال حاضر فعالیت‌های این مجموعه در پروژه‌های شخصی، دولتی و صادرات به کشورهایی همچون قطر و روسیه ادامه دارد.

رابطه تولید محصولات ثامن فرفورژه با بازار ساخت و ساز و مسکن را چطور ارزیابی می‌کنید و به‌نظر شما کاهش تولید پروژه‌های ساخت و ساز چه تاثیری بر بازار آهن و فرفورژه دارد؟   

با توجه به افزایش نرخ تجهیزات ساختمان سازی و وضعیت خرید و فروش ملک در کشور، ساخت و ساز و به دنبال آن خرید محصولات ساختمانی مانند محصولات فرفورژه کاهش پیدا کرده است. از جایی که ماده اصلی صنعت فرفورژه، آهن و عناصر آن است؛ در شرایطی که نرخ کلی ساخت و ساز کاهش یابد؛ تولیدات محصولات فرفورژه نیز کاهش پیدا خواهند کرد.

وضعیت تولید در شرایط کنونی را چطور ارزیابی می‌کنید؟ 

در حال حاضر شرایط تولید بسیار سخت و پر خطر است. هر زمان این امکان وجود دارد که در نرخ‌ها و قوانین بین‌المللی حاکم بر تجارت و صنعت تغییرات اساسی ایجاد شود. این تغییرات تاثیر مستقیم بر فروش خواهد گذاشت و بدون شک روند تولید نیز دستخوش این تغییرات می‌شود.

چرا برخی عرضه کنندگان آهن از وضعیت بازار خشمگینند؟

تولیدکنندگان با توجه به نرخ تولید شده محصولات، قیمت فروش یا همان نرخ بازار را تعیین می‌کنند. این یکی از قوانین ساده بازار است. در شرایطی که فروش با مشکل مواجه شود از یک سو قوانین سفت و سخت اجازه فروش آزادانه را سلب می‌کند و از سوی دیگر خریدارانی که توان خرید پایین داشته باشند از خرید باز می‌مانند و این موضوع تولیدکنندگان آهن را خشمگین می‌کند.

نوسانات ارزی چه تاثیری بر نرخ محصولات آهنی دارد؟

برخی از محصولات کاملا در داخل ایران تولید می‌شوند، اما استفاده از تجهیزاتی که در ایران ساخت نشده‌اند معمولا باعث افزایش قیمت در اثر افزایش قیمت ارز خواهد شد و نوسانات ارز نیز باعث افزایش خدمات و تجهیزات مورد استفاده این صنعت می‌شود.

وضعیت صادرات محصولات ثامن فرفورژه، با توجه به اقدامات برخی هم صنفی‌هایتان که در ابتدای خرداد ماه ۹۸ در انتظار توقف صادرات بودند چطور پیش می‌رود؟ در واقع می‌خواهم بدانم بازار آهن پس از تحریم آهن توسط ترامپ در تاریخ ۹۸/۰۲/۱۹ چطور پیش رفت؟

نباید این رکن را فراموش کرد که صادرات از ارکان اصلی در تجارت است. بنابراین با توجه به محدودیت صادرات آهن ایران توسط امریکا باید از روش‌های مختلف جهت صادرات استفاده کرد. متأسفانه مجبوریم از کشورهای همسایه که در لیست تحریم ها وجود ندارند به عنوان مبدا محصول استفاده کنیم. این راهکاری است که این روزها اکثر شرکت‌های صادرات و واردات انجام می‌دهند.

بازار آتی آهن را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟ اگر بازار آهن کوچک سازی شود تاثیری بر بازار ثامن فرفورژه می‌گذارد یا خیر؟

از آنجایی که ثامن فرفورژه خود تولید کننده بخش اعظمی از نیازهای آهن تولیدی می‌باشد بنابراین تغییرات در بازارآهن تاثیرات زیادی بر این مجموعه نخواهد گذاشت.

وجه تمایز محصولات ثامن فرفورژه با دیگر رقبا در چیست؟

کیفیت، تیراژ بالای تولید و به دنبال آن قیمت منصفانه، طرح‌های شناسنامه دار و اصالت طراحی مهمترین وجه تمایز محصولات ثامن فرفورژه با دیگر رقباست.

در واقع بدنبال این بودم که چرا مخاطب باید ثامن فرفورژه را انتخاب کند؟

ثامن فرفورژه از نیروهای متخصص در این صنعت استفاده می‌کند و همیشه در تلاش است با توجه به نیازهای بازار، محصولات منحصر به‌فردی را عرضه کند که برای تمامی اقشار و گروه های جامعه مورد استفاده قرار گیرد و در بردارنده تمامی سلیقه‌ها باشد. همچنین حساسیت‌های بسیار زیادی که در ارائه کیفیت محصولات خود دارد باعث شده تا از نظر کیفی در سطح بسیار بالایی قرار گیرد. شعارهای اساسی این مجموعه تکیه بر کیفیت و ممتاز بودن می‌باشد. این مجموعه موفق شده است در خاورمیانه رتبه یک تولید را از آن خود کند و این رتبه بدون حمایت مصرف کنندگان و مشتریان گرانقدر امکان پذیر نبود.

بسیار هم عالی…چه چشم اندازی برای ثامن فرفورژه قائل هستید؟

بدست آوردن بازار جهانی و شکست شرکت‌های هم‌ردیف ثامن فرفورژه در این صنعت… ثامن فرفورژه برای به‌دست آوردن بازارجهانی تمامی عزم خود را جزم کرده و هر ساله بخش‌های مختلفی از این بازار را بدست می‌آورد.

ظرفیت‌های تولید و سهم بازار ثامن فرفورژه از بازار آهن و درهای فرفورژه چقدر است؟

ثامن فرفورژه در حال حاضر با نهایت ظرفیت تولیدی خود کار می‌کند. این ظرفیت به شکلی است که نیاز بازار را تامین کند. اگر بازار جدید برای این مجموعه ایجاد شود و نیاز به افزایش تولید باشد؛ ثامن فرفورژه می‌تواند خط جدیدی را راه اندازی و ظرفیت تولید را افزایش دهد.

به نظر جنابعالی در شرایط کنونی برندینگ چه کمکی به جایگاه صنعت ساختمان می‌کند؟  

برخی از صنایع همانند صنعت ساختمان توسط گروه‌ها و تولیدی‎های مختلفی توسعه می‌یابند. مجموعه‌هایی که به صورت حرفه‌ای در این صنعت کار می‌کنند به درستی شناخته شده نیستند همچنین این مجموعه‌ها گاهی اوقات به اشتباه در میان مشتریان شناسایی می‌شوند. بنابراین برندینگ می‌تواند به این صنعت کمک شایانی کند.

در زمینه اخذ استانداردهای ایرانی و بین‌المللی چه اقداماتی انجام داده‌اید؟  

محصولات تولیدی صنایع فلزی هشتمین نور تماماً در چارچوب اصول استاندارد آتش نشانی قرار می‌گیرد. ابعاد و اندازه‌ها همگی استاندارد را رعایت و از قوانین خاصی پیروی می‌کنند. به هنگام صادرات نیز بسته‌بندی و پالت‌بندی بنابر استاندارد کشور مقصد انجام می‌شود.

ثامن فرفورژه حتما در طول دوره فعالیت خود با موانع و مشکلاتی روبرو شده است…لطفا موانع را ذکر کرده و بفرمایید چطور از آنها گذر کرده‌اید؟  

بازاریابی مویرگی و حرفه‌ای برخی مشکلات را مرتفع کرد. شرکت‌هایی که از نام و هویت ثامن فرفورژه سوء استفاده می‌کردند و محصولات جعلی می‌فروختند با تلاش شبانه روزی واحد حقوقی این مجموعه به بهترین حالت خود رسیده است. این مجموعه با ثبت رسمی تمامی تولیدات خود در بازار توانسته است جلوی کپی‌برداری غیرقانونی و غیرحرفه‌ای را بگیرد. پایین بودن قیمت‌هایی که برخی از شرکت‌های چینی به بازار ارائه می‌دادند از مشکلات دیگر این مجموعه بوده است که با توجه به سیاست‌های بین‌المللی و بالابردن سطح کیفی کار بازار را در اختیار گرفته است. نوسانات بازار ارز و کاهش قدرت خرید مشتریان، که این مجموعه توانست با راه اندازی گروه محصولات پیش ساخته و کاهش چشمگیر قیمت‌ها همچنان جایگاه فروش خود را حفظ کند.

پاسخی بگذارید