آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

وصول 27 میلیون و 400 هزار تومان مالیات از مجموع خانه های بالای 10 میلیارد !

عملکرد سازمان مالیاتی در دو ماهه اول ۱۴۰۱

عملکرد دوماهه‌ی اول ۱۴۰۱ سازمان امور مالیاتی نشان می‌دهد که فقط ۲۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از خانه‌های گران قیمت وصول مالیات داشته است.
اخذ مالیات از واحدهای مسکونی و باغ‌ویلاهایی که ارزش آنها بیش از ۱۰ میلیارد تومان باشد، از پارسال عضوی از خانواده‌ی پایه‌های مالیاتی سازمان امور مالیاتی شد و در همین راستا، حدود بر ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی «لوکس» شناسایی شد.
آخرین آماری که تا اواخر پارسال درباره‌ی وضعیت پرداخت مالیات خانه‌های لوکس به ایسنا اعلام شده بیانگر این است که تا آن زمان معادل ۲۰۰ میلیون تومان مالیات از این خانه‌ها وصول شده.

در پیگیر‌های بعدی، سازمان امور مالیاتی از اعلام رقم دقیق پرداختی مشمولان امتناع کرد و فقط گفت کمتر از ۵۰ درصد صاحبان خانه‌های لوکس در مرحله‌ی پذیرش مالیات قرار دارند.
در این بین وزیر اقتصاد نیز از نبود ضمانت اجرایی برای اخذ مالیات از خانه‌های لوکس گلایه کرد و خواستار کمک مجلس برای تعیین ضمانت اجرایی جهت اخذ مالیات شد.
طبق گفته‌ی خاندوزی، تا زمانی که صاحب خانه‌ی لوکسی که شناسایی شده، قصد خرید و فروش نداشته و ناگزیر از گرفتن برگه‌ی مفاصا حساب مالیاتی نباشد، نمی‌توان از وی مالیات گرفت.
اما از سوی دیگر، بر اساس اعلام مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی، کسانی که برای پرداخت این مالیات اقدام نکنند، طبق مقررات ماده ۲۱۸ قانون مالیات‌های مستقیم، اموالشان برای وصول مالیات توقیف خواهد شد.
در حالی‌ که مشخص نیست توقیف اموال صاحبان خانه‌های لوکس چه میزان در ترغیب آنها به پرداخت مالیات مؤثر است، بررسی عملکرد درآمدی سازمان امور مالیاتی در دوماهه‌ی اول امسال، روند کند اخذ مالیات از خانه‌های لوکس را تأیید می‌کند.
بر اساس این آمار، سازمان امور مالیاتی در این مدت فقط ۲۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از ۱۲ هزار و ۵۰۰ خانه‌ی گران‌قیمت مالیات گرفته است.
نرخ مالیات سالانه‌ی خانه‌های لوکس به شرح زیر است:
۱- نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تا ۱۵ میلیارد تومان، یک در هزار
۲- نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد تا ۲۵ میلیارد تومان، دو در هزار
۳- نسبت به مازاد ۲۵ میلیارد تا ۴۰ میلیارد تومان، سه در هزار
۴- نسبت به مازاد ۴۰ میلیارد تا ۶۰ میلیارد تومان، چهار در هزار

۵- نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا، پنج در هزار

 

منبع : ایسنا

پاسخی بگذارید