آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

جنوبی‌ها متقاضی ویلاهای شمال شدند

معاملات مسکن قفل شد

در مرداد امسال متوسط قیمت یک متر مسکن در تهران در آستانه ۳۱ میلیون تومان بوده اما متوسط قیمت مسکن در شهرهای شمال کشور ۱۲ میلیون تومان است. رشد قیمت مسکن معاملات مسکن را قفل کرده است.
بازار مسکن در ایران به دلیل افزایش قیمت مصالح ساختمانی، کرایه حمل و نقل، نرخ دستمزد کارگران و گرانی حامل‌های انرژی روند صعودی گرفته است. البته نقش بازارهای موازی مسکن همچون بازار ارز در نوسان قیمت‌ها بی‌تاثیر نیست.
بررسی‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در مرداد ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۴ درصد افزایش داشته است. در سایر نقاط ایران نیز نوسان افزایش قیمت مشهود است.
رئیس اتحادیه املاک بابل با اشاره به وضعیت بازار مسکن به تجارت‌نیوز گفت: بازار خرید و فروش مسکن در شمال کشور نیز راکد شد. به دلیل کاهش نقدینگی اکثر مردم پولی برای خرید ویلا ندارند و ویلاهایی که در فایل فروش گذاشته شده خریداری ندارد! این روزها خبری از سرمایه‌گذاری جدید تهرانی‌ها در ویلاهای شمال کشور نیست. متوسط قیمت مسکن در شهرهای شمالی متری ۱۲ میلیون تومان و حداکثر قیمت بین ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان است.
کرونا معاملات مسکن را قفل کرد!
فعالان بازار می‌گویند شیوع ویروس کرونا و کُند شدن واکسیناسیون، معاملات خرید و فروش مسکن را قفل کرده است. رضا صادقی با تائید این خبر توضیح داد: به دلیل افزایش قیمت مسکن استقبال تهرانی‌ها در عرصه سرمایه‌گذاری به شدت کم شده است. همچنین کاهش ارزش پول ملی، تورم، و اثر روانی بازارهای موازی در قیمت مسکن اثرگذار بوده و قدرت خرید مردم را کاهش داده است.
به گفته آژانس‌های مسکن روند رشد قیمت مسکن در شهرهای شمالی کشور آن قدر زیاد بوده که برخی شهروندان ساکن شهرهای شمالی از خرید مسکن جا مانده‌اند و حالا این روزها اجاره‌نشین شده‌اند.

 

پاسخی بگذارید