آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

معضل حمل و نقل عامل حذف ایران از بازار جهانی

مفت فروشی سنگ های تولیدی به بازارهای صادراتی

تحلیل‌گر ارشد بازارهای جهانی سنگ در گفتگو با «جهان صنعت» انتقاد کرد؛

مفت فروشی سنگ های تولیدی به بازارهای صادراتی

زیر تیتر: معضل حمل و نقل عامل حذف ایران از بازار جهانی

نسترن یوسف بکیان– شاید عجیب به نظر برسد اما صنعت سنگ به عنوان یکی از صنایع ریشه دار در اقتصاد ایران، استراتژی مشخصی در کشور ندارد و از مشکلاتی از قبیل فرسودگی ماشین آلات، گرانی های عجیب و غریب حمل و نقل، عدم تعامل با دنیا و مشکلات نقل و انتقالات مالی، محدودیت های وارداتی و … رنج می برد. این مشکلات در کنار سیاست بسته ای که دولت در طی سال های اخیر در اقتصاد دنبال کرده شرایطی را ایجاد کرده است که به دنبال آن صنایع فعال در حوزه سنگ تنها با یک سوم ظرفیت خود فعالیت می کنند و نیمی از واحدهایی که برای آنها پروانه معدنی صادر شده است، تعطیل هستند. در واقع مانع تراشی دولت در مورد واردات ماشین آلات مورد نیاز معادن شرایطی را به وجود آورده است که معادن ایران به انبوهی از لاشه های ماشین آلات سنگین قدیمی تبدیل شده و در اکتشاف، استخراج و در نهایت فرآوری، ایران از رقبایی همچون ترکیه عقب مانده است. در این خصوص سیامک حاج سیدجوادی تحلیل‌گر ارشد بازارهای جهانی سنگ در گپ و گفتی با «جهان صنعت» اعلام می کند که در سال ۲۰۱۹ ، ایران تنها ۸ میلیون و ۲۵۰ هزار تن تولید سنگ داشته است در حالی که ظرفیت تولید دست کم باید ۲ برابر شود و ما به ظرفیت تولید ۱۶ میلیون تن دست پیدا کنیم.

به گفته این کارشناس، ایران سنگ های تولیدی خود را به بازارهایی همچون بازار عراق به مفت می فروشد و گویی به این کشور هدیه می دهد. حاج سیدجوادی همچنین با تاکید بر اینکه ما یک عملیات اکتشافی قوی می خواهیم، اعلام می کند که اکتشافات در صنعت سنگ، بسیار ضعیف است و به عبارتی اصلا عملیات اکتشافی  به طور اصولی انجام نمی شود. وی همچنین با انتقاد از اینکه در ایران برای صنعت سنگ استراتژی مشخص تعریف نشده است، بیان می کند که آنچه ما را از بازار جهانی حذف می کند، معضل حمل و نقل است به طوری که کارخانه ها برای صادرات سنگ خود به اروپا باید به ازای هر تن  ۲۰۰ یورو هزینه پرداخت کنند که همین موضوع باعث از دست رفتن بازارهای صادراتی می شود. در ادامه گفتگوی جهان صنعت با تحلیل‌گر ارشد بازارهای جهانی سنگ را می خوانید:

عملکرد دولت روحانی در مورد بخش معدن و صنعت سنگ را در ۸ سال گذشته چطور میبینید؟

واقعیت این است که دولت در طی سال های گذشته در رابطه با بخش معدن و صنعت سنگ، کاملا سیاست اقتصاد بسته را دنبال کرد در حالی که اعمال این سیاست و عدم ارتباط با تجارت آزاد، ضربات زیادی را به صنعت وارد کرده است. یکی از تبعات این سیاست این است که معادن سنگ کشور ما در حال حاضر با یک سوم ظرفیت، در حوزه تولید فعالیت می کنند. در واقع ظرفیت اسمی معادن سنگی که پروانه بهره برداری و استخراج دارند، ۳۰ میلیون تن است اما متاسفانه آمارهای جهانی در این خصوص حاکی از آن است که در سال ۲۰۱۹ ، ایران تنها ۸ میلیون و ۲۵۰ هزار تن تولید سنگ داشته است که نشان می دهد ما با کمتر از یک سوم ظرفیت تولید انجام می دهیم. از سوی دیگر با وجود اینکه برای بیش از ۲۱۰۰ واحد پروانه معدنی صادر شده است، حدودا ۵۰ درصد این واحدها تعطیل هستند و فعالیت ندارند. البته در گذشته هم چنین شرایطی وجود داشته اما در این دوره ۸ ساله، بخش زیادی از این مشکلات به وجود آمده است. این شرایط نشان دهنده نبود سیستم حمایتی و عملکرد غیرقابل قبول دولت در این حوزه است که مشکلات زیادی را برای حوزه معدن به خصوص صنعت سنگ ایجاد کرده است.

از اصلی ترین مشکلات و چالش هایی که  در طی سال های اخیر به وجود آمده است، بگویید.

یکی از مهمترین مشکلاتی که در طی سال های گذشته به وجود آمد، بحث ماشین آلات معدنی است که به خصوص در این چند سال اخیر مجوز ورود برای ماشین الات سنگین به هیچ وجه داده نشد. آن هم در شرایطی که ماشین آلات موجود در معادن ایران عمر بالای ۲۰ ساله دارند و هزینه تعمیرات، لوازم یدکی و همچنین استهلاک آنها به شدت بالا رفته است. اگر سری به معادن سنگ کشور بزنید، میبینید که در هر کدام از این معادن چند ماشین سنگین اسقاطی یک گوشه معدن افتاده است به طوری که می توان گفت معادن ایران به  انبوهی از لاشه های ماشین الات سنگین تبدیل شده است. این در حالی است که لودر و بیل مکانیکی دو ماشین سنگین هستند که اگر نباشند، معدنکار نمی تواند کار کند و تولید به خواب می رود. با این حال شاهد این بودیم که وزارت صمت نه تنها نتوانست در این خصوص کاری انجام دهد بلکه به مشکلات دامن زد.

مهمترین چالشی که در حال حاضر در بخش معدن وجود دارد، همین مسئله تولید است . ما می توانیم به راحتی ۲۰ میلیون تن سنگ تولید کنیم در حالی که میزان تولید ما  ۸ میلیون تن است.  در مقابل اما کشور ترکیه با ۱۲ میلیون تن تولید سومین تولیدکننده دنیاست و اولین صادرکننده تبادلات جهانی سنگ های گروه  آهکی ماربل است که بیش از ۹ تا ۹٫۵ میلیون تن از تولید خود را در اختیار صادرات قرار داده است. نکته قابل تامل اینکه کشور ما ۸ میلیون و ۲۵۰ هزار تن سنگ تولید می کند که تنها ۶ تا ۷ میلیون تن آن برای بازار داخلی استفاده می شود در حالی که اگر بازار داخلی ما با شرایط رکود روبرو نباشد، باید دست کم ۱۰ میلیون تن مصرف سنگ داشته باشد.

با این تفاسیر، میزان صادرات سنگ  ایران چندان قابل توجه نیست. لطفا در این خصوص توضیح دهید.

ما در سال ۲۰۱۹، رقمی حدود یک و نیم میلیون تن سنگ مازاد بر بازار داخلی را صادر کردیم که بسیار رقم پایینی است چرا که ما به دلیل مشکلاتی که وجود دارد، تنها از یک سوم طرفیت خود در بخش تولید استفاده می کنیم. این در حالی است که برای توسعه صادرات حتما باید ظرفیت تولید دست کم ۲ برابر شود و به ظرفیت تولید ۱۶ میلیون تن برسیم که نیمی از آن برای تامین نیاز بازار داخلی استفاده شود و نیمی از آن هم برای صادرات صرف شود. در این راستا البته باید ببینیم که چه میزان از این مقدار باید به صورت بلوک صادر شود و یا اینکه بخش از آنها فرآوری شده و به صورت اسلب یا تایل به بازارهای صادراتی فرستاده شود.

توسعه صادرات و عملی کردن انچه گفته شد، تنها با تمرکز بر تولید معادن قابل انجام است. افزایش ظرفیت تولید هم در صورتی اتفاق می افتد که دولت به معادنی که توان صادراتی دارند، به جای تسهیلات، ماشین آلات سنگین معدنی بدهد. به عقیده بنده به هر معدن اگر یک لودر و بیل مکانیکی اضافه شود، ظرفیت تولید آن معدن دست کم ماهی ۲ هزار تن افزایش پیدا خواهد کرد. به عبارت دیگر ما می توانیم به راحتی با اضافه کردن این دو دستگاه به هر معدن، به صورت میانگین ظرفیت تولید آن معادن را دو برابر کنیم. اما متاسفانه این اقدام در دولت های روحانی انجام نشد.

در خرداد ماه اعلام شد که واردات ماشین آلات معدنی مشروط به خرید یک دستگاه از شرکت هپکو آزادسازی شده است. لطفا در این خصوص توضیح دهید.

همانطور که پیش از این گفته شد، ما در ۵ سال گذشته در بحث واردات ماشین آلات معدنی به شدت مشکل داشتیم. در این خصوص نه بانک مرکزی ارزی اختصاص میداد و نه گمرک می توانست در این زمینه کمکی کند. از طرف دیگر مجوز ورود به ماشین آلات داده نمی شد اما در حال حاضر واردات را به شرط خرید دستگاه از هپکو آزاد کرده اند. در حالی که این اقدام همان حمایتی است که در خودروسازی انجام می شود و عملا بار آن بر دوش مردم قرار دارد. به واقع اگر هپکو مزیت نسبی در تولید ماشین آالات دارد، باید بتواند محصول خود را با قیمتی متعادل تر از بازار ارائه دهد اما اگر قرار باشد معدنکار یک دستگاه از هپکو را برابر با قیمت یک دستگاه از ماشین آلات کاترپیلار یا کوماتسو خریداری کند، چه مزیتی برای او دارد و از چه کیفیتی برخوردار می شود؟

به نظر من این سیاست اشتباه است و باید واردات آزاد باشد و فعالان معدنی در صورت تمایل از شرکت هپکو ماشین آلات معدنی خریداری کنند. این در حالی است که اکر هپکو به نسبت شرت های خارجی مزیت نسبی داشته باشد، حتما معدنکار از محصولات این شرکت استقبال می کند. در حال حاضر بزرگترین معضل معدنکارهای ایرانی مسئله لوازم یدکی ،تعمیرات و قطعات دستگاه ها است. بنابراین هپکو اگر بتواند همین معضل و بار را از دوش معدنکارارن بردارد، قدم بزرگی برداشته  و این موضوع باعث می شود به آهستگی بازار به هپکو اطمینان پیدا کند.

دولت برای حل چالش فرسودگی ماشین آلات معدنی باید چه اقدامی انجام دهد؟  

در رابطه با ماشین آلات معدنی اگرچه تحریم های اقتصادی سنگین هم مشکل ایجاد کرده است اما یکی از مشکلات ما این بوده که تجارت آزاد نداشتیم و نتوانستیم به درستی با دنیا تعامل کنیم. در رابطه با ماشین آلات معدنی، دولت می توانست خودش متولی باشد و این ماشین آلات را برای معادن تامین کند. در شرایط فعلی نباید معدندار دنبال اخذ مجوز از وزارت صمت، گمرک، بانک مرکزی و … باشد و در بازارهای دوبی، عمان، ترکیه و به طور کلی بازارهای خلیج فارس در به در پی چند دستگاه لودر بگردد. دولت باید خودش این کار را انجام دهد و  از طریق صندوق بیمه، بودجه مورد نیاز برای این منظور را برآورد کند و یا اینکه از طریق بانک صنعت و معدن، منابع مالی را فراهم کند. ایمیدرو نیز باید مسوولیت خریداری این ماشین آلات را بر عهده بگیرد و مذاکرات لازم را انجام دهد. در نهایت ماشین آلات به معدندار تحویل داده شود و در مقابل قسط یا تعهد ریالی از آنها دریافت شود. این واضح است معدنکاری که در شرایط فعلی باید دستگاه مورد نیاز خود را با بهره بالای ۳۰ درصد از فروشندگان و دلالان بازار خریداری کند، تمایل دارد تا از خود دولت دستگاه را بگیرد و اقساط آن را به دولت پرداخت کند چرا که این چالش فعال معدنی را در قیمت تمام شده و در رقابت هم دچار مشکل کرده است. حتی دولت می تواند ماشین آلات مورد نیاز معادن را با قیمت مناسب به کشور بیاورد و هزینه آن را به صورت نقدی از معدنکاران بگیرد اما در مقابل سدهایی که جلوی راه فعالیت آنها وجود دارد را هم بردارد.

درحوزه اکتشاف و استخراج سنگ وضعیت ایران چطور است و ما با سایر کشورها چقدر فاصله داریم ؟

اکتشافات به صورت کلی و در صنعت سنگ، بسیار ضعیف است و به عبارتی اصلا عملیات اکتشافی  به طور اصولی انجام نمی شود . این خود معضلی است که  استخراج را هم با مشکل مواجه کرده است. بر اساس آمارهای جهانی، در سال ۲۰۱۹ از حدود ۳۲۰ میلیون تن چیزی که از دل کوه ها در دنیا بیرون آمده، ۱۵۶ میلیون تن سنگ استخراج شده است. به عبارتی نسبت میزان سنگ حاصل از عملیات استخراجی یک به دو است. اما این نسبت در معادن ایران یک به ۵ است و در برخی مواقع به ۱ به ۸ هم می رسد. به این معنا که ما یک هشتم آن چیزی را که از کوه استخراج می کنیم، به صورت سنگ است و بقیه آن به صورت ضایعات در معدن می ماند. دلیل این موضوع هم نبود داده های اولیه برای اکتشاف است.

ما اگر دیتاهای خوب داشته باشیم و از طریق  مغزه گیری یا شناسایی لایه، درز شکاف ها و ناپیوستگی ها برداشت مناسبی از معدن انجام دهیم، از کار غیرمهندسی فاصله می گیریم و در نهایت می توانیم راندمان تولید را بالا ببریم . این در حالی است که کارهای غیراصولی و عدم شناسایی گسل های داخل توده سنگ ها ، هزینه های تولید را به شدت بالا برده است.

و گسل های داخل سنگ توده سنگی که با توجه به ان طراحی پل های استخراج ارتفاع پله های استخراج نحوه پیشروی جهت پیشروی همه اینها در آن موثر است. اما زمانی که اکتشافات به این صورت انجام نشود و به صورت غیر مهندسی بخوام کار کنم، راندمان تولید به شدت پایین می آید و همین کار غیر اصولی هزینه های تولید را هم خیلی بالا میبرد.

ما در ابتدا یک عملیات اکتشافی قوی می خواهیم . هم برای معادنی که میخواهیم جدیدا به آنها پروانه دهیم و هم برای معادنی که در حال حاضر پروانه دارند .  باید با سیستم های تکنولوژی و استانداردهای جدید، اکتشافات و برداشت ها در این معادن انجام شود. برای انجام این کار اصولی پایه ای، همچنین نیازمند شرکت های مهندسی هستیم که که بتوانند در این زمینه خدمات مورد نیاز را ارائه دهند. در این راستا شرکت هایی که می توانند در این زمینه ایفای نقش کنند باید شناسایی و استانداردسازی شوند. این شرکت ها باید با توجه به توانمندی هایی که دارند، گرید بندی شوند و در نهایت موظف شوند که این خدمات را به معادن بدهند . در واقع عملیات اکتشافی تمام معادن سنگی کشور باید به صورت تکمیلی انجام شود و بر آن مبنا، ما می توانیم در حوزه استخراج نیز به درستی کار کنیم.

در حال حاضر صنعت سنگ در زمینه فرآوری چه وضعیتی دارد؟

یکی دیگر از مشکلاتی که کارخانه های صنعت سنگ با آن روبرو هستند، بحث ماشین آلات مورد نیاز برای فرآوری است که باید سرمایه گذاری لازم در این خصوص انجام شود. در حال حاضر در دنیا   از نسل جدید ماشین آلات فرآوری استفاده می شود و کارخانجات با ظرفیت بالای ۱۰ هزار متر یا دست کم ۵ هزار متر در روز تولید دارند در حالی که حداکثر تولید در کارخانه های ما ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر به صورت اسلب است. بنابراین تا زمانی که تمرکز و مطالعه لازم در این رابطه انجام نشود، ما نمی توانیم با رقبای جهانی رقابت کنیم. کارخانه ای در ایران که روزانه ۵۰۰ متر تولید دارد، نمی تواند با کارخانه ای که روزانه ۲۵ هزار متر تولید انجام می دهد رقابت کند. این در حالی است که هزینه های بالاسری کارخانه های ما نیز نسبت به متر مربع بیشتر از کارخانه های دنیا است و به طور کلی توانمندی رقابتی ما با وجود چنین شرایطی، با کارخانه های فعال در بازار جهانی قابل مقایسه نیست و مشتری با شرکتی که توان تولید بیشتری دارد، راحت تر وارد معامله می شود. مشکل دیگری که در این حوزه بسیار پررنگ است، واردات مواد اولیه مورد نیاز صنعت سنگ است. به دلیل مشکلاتی که ایران در حوزه تبادلات جهانی دارد،  برای واردات مواد اولیه مورد نیاز صنعت از جمله الماس های صنعتی که معادن و کارخانه ها به آن احتیاج دارند،  به شدت مشکل دارد. در واقع ما برای تامین نیاز خود در این زمینه باید بالای ۷۰ تا ۸۰ درصد بیشتر از رقبا برای واردات هزینه کنیم. به طور مثال اگر یک محصول  برای رقیب ما در ترکیه ۱۰۰ یورو تمام می شود، ما باید برای تامین آن ۱۷۰ تا ۲۰۰ یورو هزینه کنیم. در حالی که این موضوعات هزینه تمام شده را به شدت بالا می برد و یک معضل بزرگی برای کارخانجات سنگبری و فرآوری شده است.

صنایع و معادن کشور در حوزه حمل و نقل با چه مشکلاتی روبرو هستند؟

یکی از چالش هایی که ما در صنعت سنگ با آن روبرو هستیم، مسئله حمل و نقل است که همچون یک اسب وحشی افسارگسیخته به هر جهتی که می خواهد ما را می برد و موانع زیادی را برای صنایع کشور ایجاد کرده است. هزینه بالای حمل و نقل باعث شده که عملا محصولات سنگ ایران در بسکت بازار جهانی،  خریداران زیادی نداشته باشد. به عنوان مثال بنده برای صادرات سنگ کارخانه خود به اروپا باید به ازای هر تن  ۲۰۰ یورو هزینه حمل زمینی بدهم که بسیار وحشتناک است. در رابطه با حمل دریایی هم مشکلات عدیده ای وجود دارد و کشتیرانی ایران قیمت هایی به ما می دهد  که از بقیه کشورها بالاتر و یا برابر با آنها است در حالی که محدودیت های زیادی هم در این راستا وجود دارد.

در حالی که قیمت فروش سنگ ما در بازار جهانی ۱۲۰ یورو است، باید به ازای هر تن ۲۰۰ یورو هزینه حمل بدهیم به این معنا که هزینه حمل به اندازه ۲۰۰ درصد قیمت کالا است. بنابراین این موضوع حتمی است که یک کارخانه دار یا معدندار نمی تواند با رقیب ترک خود  که۴۰ یورو هزینه حمل می دهد، رقابت کند و عملا بازار خود را از دست می دهد. به طور کلی شرایط فعالان صنعت سنگ در ایران از کشورهایی برای حمل و نقل یارانه در نظر می گیرند متفاوت است. از این رو حتی گاهی ۵ ماه زمان برده است تا بار صادراتی ما به مقصد برسد.

به این ترتیب باید گفت آنچه ما را از بازار جهانی حذف می کند، همین معضل حمل و نقل است. همین حالا بیش از ۷۰ درصد سنگ های ایران توجیهی برای صادرات به اروپا ندارند که این خود معضل بزرگی است. این در حالی است که بیش از  ۶۰ درصد سنگ فرآوری شده ایران با قیمت زیر ۱۰ دلار به عراق صادر شده است که به نوبه خود فاجعه است و به عبارتی ما سنگ تولیدی خودمان را به این بازارها هدیه می دهیم . آن هم در شرایطی که میانگین صادرات سنگ دنیا ۳۰ دلار و میانگین قیمت سنگ ترکیه ۲۲ دلار است. بنابراین سوال این است که چرا ما باید همان سنگ را با چنین قیمت پایینی صادر کنیم. این مسائل به دلیل مشکلات فراوری، کیفیت، ابعاد تلورانس، برش و .. است که قابل حل است.

آیا صنعت سنگ در کشور استراتژی مشخصی دارد؟

متاسفانه ما در کشور برنامه ریزی و  استراتژی مشخصی برای صنعت سنگ نداریم و در این راستا باید وزارت صمت در دولت جدید به شدت روی این موضوع تمرکز کند و کارهای اجرایی لازم را انجام دهد. در رابطه با آلومینیوم، فولاد و … اگرچه استراتژی وجود دارد و هدفگذاری هایی انجام شده است اما در مورد صنعت سنگ هنوز برنامه ریزی مشخصی انجام نشده است. البته ایمیدرو موظف بوده است که این کار را انجام دهد اما هنوز در مورد بخش جمع آوری داده و آمارها نیز به نتیجه نرسیده است. این در حالی است که مشخص نیست فعالان صنعت سنگ چطور باید برای خود برنامه ریزی کنند. ما در شرایط فعلی حتی از تعداد کارخانه های موجود در حوزه سنگ و ظرفیت تولید، فرآوری و کیفیت آنها هم به صورت دقیق اطلاعات نداریم و ایمیدرو در این رابطه نتوانسته آمارهای را برداشت و جمع آوری کند.

این در حالی است که باید این آمارها وجود داشته باشد تا بتوان با انجام مطالعات فنی و  اقتصادی و همینطور شناسایی بازارهای هدف، برنامه ریزی مناسب را انجام داد. باید استراتژی بلند مدت و کوتاه مدت اجرایی شود و ما بدانیم که برای ۳ سال،  سال یا حتی یک سال آینده چه هدفی داریم و برای دستیابی به آن اید چه عملیات اجرایی را در دستور کار قرار دهیم. متاسفانه این برنامه وجود ندارد و ما امیدواریم که در دولت جدید به این موضوع پرداخته شود. البته تهیه این استرتژی مدیران و تیم اجرایی با تجربه می خواهد. اما ضعفی که طی چند سال گذشته در وزارت صمت دیده شده این بوده است که مدیرانی در حوزه سنگ تعیین شده بودند که نسبت به این صنعت اشراف نداشتند. این در حالی است که اگر مدیری بر صنعتی اشراف هم ندارد باید از مشاوران متخصص استفاده کند و بخش خصوصی را در این زمینه برای مشاوره جذب کند اما متاسفانه این اقدامات انجام نشده است.

به نظر شما وزیر صمت در دولت سیزدهم باید چه ویژگی هایی داشته باشد تا بتواند معادن را از حاشیه به متن بیاورد؟

به طور حتم انتخاب وزیری قوی، کارآمد و متخصص که این حوزه را به خوبی بشناسد و در آنها کار اجرایی هم انجام داده باشد، می تواند کمک کننده باشد. همچنین به نظر می رسد که وجود وزارتخانه مستقلی برای بخش معدن از الزامات است. چرا که ادغام وزارت معادن با وزارت صنعت و بازرگانی کاملا اشتباه بوده و در حال حاضر وزارت معادن باید به صورت مستقل کار کند تا با تمرکز بر بخش معدن، اثرگذار و نتیجه بخش باشد. ما نمی توانیم شعار بدهیم که معادن باید جایگزین نفت شوند و برای نفت وزارتخانه مستقل داشته باشیم اما معادن  را در قسمتی از حاشیه وزارت صمت قرار دهیم. به عقیده بنده،  آینده اقتصاد بین المللی بر روی معادن استوار است و تمرکز خواهد داشت و ما هم به عنوان کشوری که بیشترین ذخایر معدنی را داریم، باید وزارت معادنی داشته باشیم که به صورت مستقل فعالیت کند. قطعا در آن شرایط ما می توانیم بر افزایش تولید و توسعه صادرات تمرکز کنیم. این در حالی است که این وزارتخانه به صورت مستقل از دولت بودجه دریافت می کند و می تواند در حوزه هایی از جمله اکتشاف، استخراج، فرآوری، توسعه بازار و … عملکرد مناسبی داشته باشد.

آیا اخبار مثبتی که از برجام به گوش می رسد می تواند منجر به افزایش سرمایه گذاری خارجی در حوزه معدن شود یا اینکه جلوگیری از فرار سرمایه ها با تغییر در سیاست های داخلی ایران اتفاق می افتد. لطفا در این خصوص توضیح دهید.

در صورتی که ما بتوانیم در مورد احیای برجام به توافق برسیم و از تحریم خارج شویم، مشکلات مربوط به انتقال ارز، صادرات، واردات، ماشین آلات و اقلام مصرفی حل می شود و عملا می توانیم اقتصاد بازی را داشته باشیم. البته این به شرطی است که سیاست های دولتی ما نیز بر مبنای سیاست های کلان اقتصادی کشور ، اقتصاد باز تجاری را در نظر داشته باشد. در آن صورت، بسیاری از مشکلات ما حل می شود. در بخش سرمایه گذاری خارجی، اگر ما بتوانیم بخش مشکلات بیمه ای را برای سرمایه گذار خارجی حل کنیم و با حمایت های مناسب، ریسک سرمایه گذاری در کشور را پایین بیاوریم، قطعا موثر واقع خواهد شد. در واقع  با توجه به ذخایر بسیار بالای معدنی که در کشور ما وجود دارد و همینطور محدودیتی که کشورهای مختلف در رابطه با این ذخایر با آن روبرو هستند، جذب سرمایه گذار برای ما سخت نیست اما سرمایه گذار خارجی در دو بخش نیاز به اطمینان دارد. یکی اینکه سرمایه او در کشور مورد سرمایه گذاری بلوکه نشود و با بازده خوب در مدت زمان تعریف شده به سودی که می خواهد برسد. در واقع سرمایه گذاری توجیه اقتصادی داشته باشد و به عنوان مثال بین ۳ تا ۴ سال به سرمایه اصلی خود و سود مناسب برسد. دوم اینکه در صورت سرمایه گذاری، در مورد نحوه خروج سرمایه خود از کشور ما نیز تکلیف خود را بداند.

اما متاسفانه مشکلای همچون عدم تصویب اف ای تی اف در کشور ما باعث شده که نقل و انتقالات مالی با دنیا به سادگی نباشد و تمام این مسائل سرمایه گذار را نسبت به سرمایه گذاری در کشور ما بی انگیزه کند. بنابراین دولت جدید باید ضمانت های مورد نیاز را به سرمایه گذاران بدهد تا بخش های مختلف در کشور توسعه پیدا کند. در این راستا شاهد این هستیم که در ترکیه، حتی دولت یا بانک مرکزی این کشور ضمانت نامه های مطمئنی را به سرمایه گذار خارجی می دهند. در غیر این صورت، بنده بعید میدانم سرمایه گذاری خارجی در ایران جواب دهد.

برای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی در کشور باید بیشتر روی کدام حوزه ها تمرکز کرد. راهکار چیست؟

آنچه مشخص است اینکه امسال سال مانع زدایی و پشتیبانی از تولید است و ما باید تمام تمرکز خود را بر افزایش تولید ناخالص ملی و پروژه های عمرانی بگذاریم.  هرچه ما پروژه های عمرانی بیشتری داشته باشیم و تولید در کشور رونق پیدا کند، به صورت مستقیم در بهبود وضعیت اقتصادی کشور و معیشتی مردم موثر خواهد بود و اشتغالزایی ایجاد می کند. همچنین از از تورم جلوگیری می کند و باعث می شود که نقدینگی در کشور به چرخش در آید. در صورتی که دولت به تولید اهمیت دهد،  سرمایه ها و نقدینگی سرگردان در کشور جذب کانال های تولید می شوند و این موثر خواهد بود.

خوشبختانه میزان وابستگی بخش معدن به سرمایه گذاری خارجی به نسبت سایر بخش ها کمتر است چرا که ما خودمان ذخایر معدنی داریم و در بخش ماشین آلات هم در صورتی که نیازها و مواد اولیه تولید فراهم شود، می توانیم تولید داشته باشیم. به طور کلی ما در بخش معدن توان این را داریم که در بازارهای جهانی به جایگاه اصلی خود برسیم. بنابراین ما امیدواریم در دولت جدید که پیش بینی می شود امکان باز شدن اقتصاد بسته ایران وجود داشته باشد، مدیرانی کارازموده و متخصص به کار گرفته شوند و با تعیین یک برنامه استراتژیک،  مشکلات معیشتی مردم را حل کنیم.

 

مصاحبه دکتر سیامک حاج سید جوادی

منبع : روزنامه جهان صنعت

 

 

 

پاسخی بگذارید