آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

موزه‌ هنر گراتس در اتریش

این مجموعه‌ی خاص با حجم حباب‌گونه‌اش در همسایگی ساختمان‌های آجری قرمز‌رنگ و سقف‌های شیبدار موجود در سایت که ترکیبی از رؤیای آینده و خاطره‌ی گذشته را در ذهن تداعی می‌کنند، بنایی‌ست سراسر پوشیده از شیشه‌های آکریلیک آبی‌رنگ که نقاط اتصال آنها، ریتمی منظم در نما ایجاد کرده و پلان منحنی شکل و مواج آن در میان حجم‌های تیزگوش و اُقلیدسی موجود در سایت، تضاد شدیدی به‌وجود آورده و خود را شاخص نموده است؛ از سوی دیگر، تقابل میان سازه‌ بیومورفیک ساختمان و برج ساعت تاریخی شهر با جلوه‌ای کلاسیک که پیش از این المان شهری مطرحی بوده است نیز تداعی‌گر گفت‌و‌گوی متداول میان مدرنیته و سنت است.

نورگیری ساختمان در قالب روزنه‌هایی در سقف حجم و رو به سمت شمال تعبیه شده است که نور روز را به داخل هدایت می‌کنند. نکته‌ی مهم اینجاست که در زیر این پوسته‌ی لعابی و درخشان بیرونی، پنل‌های فتوولتائیک داخلی تعبیه شده‌اند که ضمن تأمین انرژی مورد نیاز ساختمان، اثرات زیست محیطی را به حداقل می‌رسانند.

حجم ارگانیک بنا بر فراز تراز همکف، شناور است و بخش عمده‌ای از آن کنسول شده است؛ کاربری‌های جانمایی شده در طبقه‌ی همکف که جداره‌های آن شیشه‌ای و شفاف است، لابی، فضای برگزاری مراسم و رستوران است؛ پس از ورود به تراز همکف، بازدیدکنندگان به واسطه‌ شیب‌راهی متحرک به گالری‌ها در ترازهای بالاتر هدایت می‌شوند؛ در طبقه‌ چهارم، گویی حجمی خطی و کشیده به ساختمان الحاق شده که کاملاً شفاف است و چشم‌انداز بی‌نظیری به بافت قدیمی شهر دارد. این مجموعه دارای ۱۱۱۰۰ مترمربع زیربنای مفید است. این سازه که نقطه‌ی عطفی در معماری مرکز شهر محسوب می‌شود، پذیرای نمایشگاه هنرهای معاصر، رسانه‌های جدید و رویدادهای مهم فرهنگی اروپاست.

 

Graz

museum of art, Austria

On the banks of the river Mur, on the corner of the Südtiroler platz and the Lendkai, Graz has a new architectural landmark: the Kunsthaus Graz.

The designers of this project, the London architects Peter Cook and Colin Fournier, created an impressive synthesis which unites their innovative design language with the historic setting of this urban district along the Mur.

The aesthetic dialogue between the new biomorphic structure on the bank of the Mur and the old clock tower on Graz’s famous Schlossberg (Castle Hill) is the trade-mark of a city aiming to create a productive tension between tradition and avant-garde. In content as well as from an urbanistic point of view, the new Kunsthaus Graz acts as an interface between past and future. On the occasion of the European Cultural Capital 2003 activities, the City of Graz was giving itself the Kunsthaus, a gift for the future.

 

پاسخی بگذارید