آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

  • خانه
  • /
  • دانستنی ها
  • /
  • همه ی آنچه درباره ی طراحی و اجرای سازه های کانتینری میخواهید بدانید!

همه ی آنچه درباره ی طراحی و اجرای سازه های کانتینری میخواهید بدانید!

در حال حاضر میلیون‌ها کانتینر در سرتاسر دنیا بدون استفاده رها شده‌اند که زمان، هزینه و انرژی فراوانی برای تولید آنها به‌کار رفته است و می‌توان در کاربری‌هایی بهینه از آنها بهره جست. یکی از این موارد که روزبه‌روز بیشتر مورد استقبال طراحان و مهندسان قرار می‌گیرد، استفاده از آنها در ساختمان‌سازی است.

چرا از سازههای کانتینری استفاده کنیم؟

استفاده از کانتینر در مقایسه با سازه‌های سنتی، نقاط قوت بسیاری دارد که از آن جمله می‌توان به استفاده از مقاوم‌ترین نوع آهن به‌کار رفته در تولید آنها اشاره کرد که با آهن مصرفی در پروژه‌های عادی تفاوت‌های بسیاری دارد. همین امر موجب عمر بیشتر و فرسایش کمتر سازه‌های کانتینری در مقایسه با سازه‌های سنتی می‌شود ضمن اینکه این نوع آهن مصرفی می‌تواند میزان مقاومت سازه را در بدترین و سخت‌ترین شرایط آب‌وهوایی افزایش دهد.

وقتی میزان صرف زمان، هزینه و انرژی مصرفی در اجرای این سازه‌ها را با سازه‌های سنتی مقایسه می‌کنیم درمی‌یابیم که سازه‌های کانتینری در هر سه زمینه برای استفاده برتری قابل ملاحظه‌ای دارند.

بر اساس میانگین قیمت‌های ساخت‌وساز در سال ۲۰۱۶ میلادی قیمت ساخت یک فوت مربع سازه‌ی کانتینری بین ۲۰ تا ۳۵ درصد نسبت به سازه‌های سنتی ارزان‌تر تمام می‌شود که البته این بازه با توجه به نوع کاربری، فرم طراحی و نیازهای پروژه، متغیر است.

همچنین مدت‌زمان اجرای این سازه‌ها به‌طور میانگین ۴۰ تا ۵۰ درصد از سازه‌های سنتی کمتر است.

این عوامل از مهم‌ترین برتری‌های استفاده از سیستم سازه‌های کانتینری است.

یکی دیگر از مزایای عمده‌ی استفاده از این سیستم به‌عنوان روشی «دوستدار محیط زیست» استفاده از متریالی است که در حالت عادی در بنادر، بدون استفاده رها شده است و برای تبدیل، بازیافت و استفاده‌ی مجدد، نیازمند صرف هزینه و انرژی فراوان و البته وارد آوردن آسیب‌های جدی به محیط زیست است، در صورتی که استفاده از این کانتینرها به‌عنوان مدول‌های سازه‌ای با بهره‌گیری از انرژی‌های پاک و زیرساخت‌های سازگار با محیط زیست همچون؛ صفحات ذخیره‌ی انرژی خورشیدی، سیستم تولید بیوگاز و سپتیک تانکرهای تصفیه‌ی فاضلاب می‌تواند نقش به‌سزایی در حفظ محیط زیست و استفاده‌ی صحیح از منابع داشته باشد.

چگونه از سازههای کانتینری استفاده کنیم؟

ابعاد استاندارد کانتینرها، امکان استفاده‌ی بهینه از فضاها را در اختیار طراحان قرار می‌دهد و مقاومت ذاتی، طبیعت ضدآب و در دسترس بودن این کانتینرها در کشور ما، آنها را در زمره‌ی بهترین متریال مورد استفاده در کل یا بخشی از سازه قرار می‌دهد.

در کنار استفاده از کانتینر در سازه‌های دائمی با کاربری‌های متفاوتی همچون؛ مسکونی، تجاری، اداری، خدماتی و صنعتی، امکان استفاده از این روش اجرایی در خدمات‌رسانی به مناطق آسیب‌دیده از بلایای طبیعی، خانه‌های اسکان موقت کارگری، کمپ‌های کارگاهی و مهندسی و سازه‌ای قابل حمل و جمع‌آوری در زمین‌هایی که برای استفاده و گسترش در آینده در نظر گرفته شده، فراهم است.

در طراحی و اجرای سازه‌های کانتینری، همچون سایر سیستم‌های سازه‌ای، طراحی اولیه بر مبنای اطلاعات به دست آمده از خواسته‌ی کارفرما و خلاقیت تیم طراحی با توجه به روانشناسی روحیات کارفرما، خصوصیات اقلیمی محل احداث و کاربری پروژه انجام می‌پذیرد. پس از تصویب طرح اولیه، مرحله‌ی طراحی سازه‌ای و معماری و تهیه‌ی نقشه‌ها و جزئیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

مدول‌های کانتینری بر اساس ابعاد منطبق با طرح و نقشه‌های اجرایی، خارج از سایت پروژه مورد بازسازی قرار می‌گیرند و پس از برش‌کاری محل بازشوها و مسیرهای ارتباطی، با توجه به کاهش مقاومت سازه‌ای ناشی از برش، بخش‌هایی از جداره‌ی کانتینر، توسط مقاطع مختلف فولادی مورد نیاز مقاوم‌سازی می‌شوند. به موازات عملیات ساخت مدول‌های کانتینری، در محل احداث پروژه، عملیات اجرایی فونداسیون و زیرساخت‌های جنبی مورد نیاز انجام می‌گیرد و با اتمام مرحله‌ی ساخت، مدول‌ها به محل پروژه حمل می‌شوند، بر روی بالشتک‌های تعبیه‌شده روی فونداسیون سازه قرار گرفته و ثابت می‌شوند. پس از آن عملیات اجرایی سازه‌های جنبی در صورت نیاز، مقاوم‌سازی نهایی مدول‌ها، ورق‌کاری، درزبندی و عایق‌کاری انجام می‌پذیرد و عملیات اجرایی مربوط به سیستم‌های مکانیکی و برقی آغاز می‌شود.

با پایان یافتن مراحل اجرایی یاد شده، عملیات نازک‌کاری نهایی، نصب درب، پنجره و لوازم بهداشتی، اجرای دکوراسیون داخلی و محوطه‌سازی پروژه را انجام می‌دهند و با اتمام تمامی مراحل، عملیات اجرایی به پایان می‌رسد و پروژه جهت بهره‌برداری به کارفرما تحویل می‌گردد.

 

نویسنده:

اُكتای عظيمی

كارشناس مهندسی عمران

كارشناس ارشد مديريت سرمايه

 

پاسخی بگذارید