آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

 • خانه
 • /
 • رپورتاژ
 • /
 • گفتگو با دکتر «یاسر امامی»، مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن:

گروه سرمایه‌گذاری مسکن با اتخاذ استراتژي فعال، به دنبال پیشتازی در بازار مسکن است

گفتگو با دکتر «یاسر امامی»، مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن:

 

* لطفا گروه سرمایه‌گذاری مسکن را که جنابعالی مدیریت‌عامل آن را برعهده دارید، برای مخاطبان ساختمان‌های مارکدار (iBBi) معرفی نمایید.

– شركت گروه سرمايه‌گذاري مسكن يكي از بزرگ‌ترين و مؤثرترين فعالان صنعت ساختمان در كشور، در ششم ارديبهشت ماه سال ۱۳۶۹ به منظور پاسخ‌گويي به نياز مشتريان بانك مسكن تأسيس گرديد. از ابتداي تأسيس تاكنون عمليات اجرايي بيش از ۶۹ هزار واحد مسكوني در قالب ۵۴۲ پروژه توسط شركت‌هاي گروه سرمايه‌گذاري مسكن شروع شده و بيش از ۶۰ هزار واحد مسكوني نيز به بهره‌برداري رسيده است. اين شركت علاوه بر آن در ساخت مجتمع‌هاي تجاري، اداري و آموزشي و نيز ساخت آزادراه، خطوط انتقال آب و آماده‌سازي زمين فعاليت چشم‌گيري انجام داده است.

شركت‌هاي گروه سرمايه‌گذاري مسكن در حال حاضر بيش از ۹ هزار واحد مسكوني در دست ساخت و بيش از ۴ هزار واحد مسكوني در مرحله طراحي، مطالعه و بررسي دارند.

گروه سرمايه‌گذاري مسكن داراي ۱۶ شركت تابعه است كه در ۲۸ استان و ۳۶ شهر كشور، گسترده شده‌اند. شركت در سال ۸۲ با نماد «ثمسكن» وارد بورس تهران شد و طي چند سال اخير، سهام ۶ زير مجموعه شركت نيز در بازار سرمايه ايران پذيرفته شده‌اند. آخرين سرمايه ثبت شده شركت ۵۵۰۰ ميليارد ريال است و شركت «گروه مالي بانك مسكن» سهامدار اصلي شركت به شمار مي‌آيد.

 

* چشم‌انداز و ماموریت گروه سرمایه‌گذاری مسکن را در پنج سال آینده چه‌طور می‌بینید؟

– چشم‌انداز گروه سرمايه‌گذاري مسكن، «پيشتاز بودن در بازار مسكن ايران و حضور اثرگذار در ساير بازارهايي كه بر بستر ارزش‌هاي بنيادين شركت به آن وارد مي‌شويم» تعريف شده است و ارزش‌هاي بنيادين شركت نيز «اخلاق‌مدار»، «ارزش‌آفرين»، «تعهد به توان‌مندسازي مردم»، «پيشگام، الگوساز و مشتري‌مدار»، «مسئوليت‌پذير»، «يادگيرنده و چابك»، «ديدگاه خلاق» و «حامي كاركنان» به‌شمار مي‌روند.

همچنين ماموريت شركت در حوزه محصول عبارتست از: توسعه‌گري و آبادگري شهرها و احداث شهرك‌هاي جديد در مناطق هدف، انبوه‌سازي و ويژه‌سازي ساختمان مسكوني، غير مسكوني، صنعتي و …، ارايه انواع خدمات مالي و سرمايه‌گذاري و فني و مهندسي و البته خدمات فروش و بهره‌برداري در حوزه ساخت و توليد محصولات و فن‌آوري‌هاي ساختماني.

حضور فعال در بخش مسكن استان‌ها يا شهرهاي منتخب و حضور اقتضايي در بازارهاي پر رونق و قابل رقابت خارج از كشور نيز از ماموريت‌هاي شركت در حوزه جغرافيايي شناخته مي‌شوند. از ديگر سو، فعاليت در سطح كشور، برخورداري از منابع ارزشمند مالي و انساني قابل اتكا، توان مديريت در بازار ساختمان، توان مديريت سطح بنگاه و مديريت سرمايه‌گذاري، دانش فني و مديريت ساخت، اعمال مديريت پيشرفته پروژه و سبد پروژه، اشتهار به كيفيت خوب در محصولات و خدمات، نام تجاري قابل اعتماد (Brand)، رضايت مشتريان و تأمين‌كنندگان، برخورداري از روابط استراتژيك با ارگان‌هاي ذي‌ربط (از جمله بهره‌مندي از پشتوانه بانك مسكن – نهاد مالي و سرمايه‌گذاري) و نگاه هوشمندانه به بازار كسب‌وكار و مسكن، مزاياي رقابتي گروه سرمايه‌گذاري مسكن به شمار مي‌روند و انتظار داريم در آينده نزديك و بر اساس استراتژي‌هاي ترسيم شده، مزيت‌هاي ديگري از قبيل به‌كارگيري فن‌آوري اطلاعات و ابزارهاي ديجيتال جهت يكپارچه‌سازي سيستم‌ها و فرآيندها، هوشمندسازي شركت و توسعه ارتباط فعال با مشتريان و ساير ذي‌نفعان، توان مديريت در بازار املاك و مستغلات، توسعه و بهبود مدل كسب‌وكار با تمركز بر حوزه‌هاي جديد، توسعه و ترويج برند شركت، بهره‌گيري از فن‌آوري‌هاي نوين در راستاي ارتقاي شاخص ارزش پروژه (محصولات و خدمات) و توسعه نظام‌هاي كنترل حاكميتي گروه (Corporate Control Management System) به آن‌ها افزوده شود.

 

* برنامه‌های گروه سرمایه‌گذاری مسکن برای پیشتاز بودن در بازار مسکن ایران چیست؟

– گروه سرمايه‌گذاري مسكن براي اينكه بتواند در بازار پيشتاز باشد، مي‌بايست مزيت ايجاد كند. ضمن اينكه گروه بايد مزيت‌ها را در حوزه‌هاي مختلف ايجاد كند و نه در يك حوزه. امروز پارادايم صنعت ساختمان در دنيا و در ايران تغيير کرده است به شكلي كه ساخت‌وساز به شكل سنتي و با روش‌هاي گذشته لزوماً نمي‌تواند موفق باشد مگر اينكه شما به خواست خريدار توجه كنيد. مگر اينكه ساخت شما متمايز باشد و خدمات متمايز ارایه دهيد.

گروه سرمايه‌گذاري مسكن با سوابق و تجربه‌اي كه در بيش از ۳۰ سال گذشته كسب نموده است در بسياري از شهرستان‌هاي كشور جزو شناخته‌شده‌ترين سازنده‌ها محسوب مي‌شود اما اگر برنامه مدوني نداشته باشد، نمي‌تواند پيشتاز بازار باقي بماند.

سرمايه‌گذاري مسكن بر اساس برنامه‌ريزي جامع خود مي‌بايست به توسعه بازار و توسعه محصول بپردازد. به اين معني كه نبايد فقط يك نوع محصول را در سبد توليد خود داشته باشد و باید براي انواع سليقه‌ها و به اقتضاي تنوع گسترده جعرافياي مناطق مختلف كشور، پروژه‌ها را تعريف نمايد.

از سوي ديگر شركت با بهره‌گيري از طراحان و مهندساني كه به خوبي نيازها و خواست بازار را مي‌شناسند، بايد ساختمان‌هايي با كيفيت بالاتر و داراي شاخص‌هايي متمايز را در برنامه ساخت داشته باشد. از سوي ديگر استفاده از تكنولوژي‌هاي نوين ساخت مي‌تواند جدا از بالا بردن سرعت ساخت در عين حفظ كيفيت، هزينه‌هاي ساخت را به‌طور نسبی كاهش دهد و اين مسأله بدون شك در مقياس بزرگ، صرفه خواهد داشت.

يكي ديگر از مواردي كه مي‌تواند تمايز ايجاد كند و بر اساس استراتژي‌ها، شركت را پيشتاز بازار نمايد، توجه به زنجيره ارزش و حضور فعال در بخش‌هاي مختلف زنجيره ارزش شركت است. در پارادايم نوين، شركت‌هاي ساختماني كه صرفاً بر روي درآمدزايي سنتي از زنجيره ارزش صنعت متمركز هستند، بدون شك محكوم به نابودي خواهند بود. شركت سرمايه‌گذاري مسكن در تمام فرآيند تعريف پروژه، خدمات مهندسي و طراحي، ساخت، خريد و فروش، بازرگاني، بهره‌برداري، فروش ثانويه و …. حضور فعال دارد و با داشتن شركت‌هاي فعال و تخصصي در هر بخش از قسمت‌هاي مختلف زنجيره، با توليد ارزش، كسب درآمد مي‌كند و عملاً استراتژي ديناميك و فعالي را در بازار اتخاذ مي‌نمايد.

همچنين گروه سرمايه‌گذاري مسكن در نظر دارد با فراهم شدن شرايط ارتباط بين‌المللي، حضور فعالانه‌اي در حوزه صدور خدمات به كشورهاي ديگر داشته باشد. بعلاوه شركت برنامه‌ريزي نموده است تا تركيبي از ابزارهاي تأمين مالي به‌ویژه تأمين مالي از بازار سرمايه را به عنوان يك روش با اهميت تأمين مالي استفاده نمايد. همچنين شركت به‌صورت ذاتي با توجه به همكاري‌هاي كه با بانك مسكن دارد ضمن بهره‌گيري از تسهيلات ساخت، فرصت ارایه تسهيلات ارزان را به عنوان يك مزيت در اختيار مشتريان خود قرار مي‌دهد.

 

* حوزه مسکن و مستغلات و به‌ویژه ساختمان را برای یک سال آینده چطور ارزیابی می‌کنید؟

– بازار مسكن به‌صورت كلي متاثر از نرخ ارز است. انتظار عمومي و پيش‌بيني‌ها اين است كه دولت جديد تدبيري براي توافق با غرب خواهد انديشيد. در نتيجه به نظر مي‌رسد نرخ ارز صعودي نخواهد بود و تا حدي تعديل خواهد شد. اين بدين معني است كه احتمالاً در نرخ نهاده‌ها و هزينه‌هاي ساخت و در نهايت بهاي تمام شده ساخت افزايشي نخواهيم داشت. بنابراين احتمالاً در سال پيش رو با افزايش قيمت‌ها در بازار مسكن مواجه نخواهيم بود. حتي احتمالاً در نيمه دوم سال و ماه‌هاي انتهايي سال ۱۴۰۰ نشانه‌هاي عميق‌تر شدن ركود نمايان مي‌شود. بر این اساس، شركت گروه سرمایه‌گذاری مسکن براي دوره پيش رو پيش‌بيني‌هاي لازم را صورت داده و برنامه‌ريزي لازم را انجام داده است.

 

* به نظر شما آیا مسکن باز هم گران‌تر خواهد شد؟ و آیا اتفاق‌های خوب و مثبتی را می‌شود برای مسکن در سال ۱۴۰۰ متصور بود؟

– مطابق آنچه پيش از اين بيان شد به نظر نمي‌رسد شاهد افزايش جدي قيمت‌ها در بازار مسكن باشيم، غير از آن‌چه در تورم انتظاري و نوسانات طبيعي بازار شاهد بوده‌ايم. با ورود به دوره ركود و عميق‌تر شدن آن احتمال تثبيت كامل قيمت‌ها نيز دور از انتظار نيست.

از سوي ديگر، طرحي كه دولت جديد در قالب ساخت يك ميليون واحد مسكوني در هر سال و تشكيل صندوق املاك و مستغلات در نظر دارد هم مي‌تواند در كنترل قيمت و ايجاد تعادل در عرضه و تقاضا مؤثر باشد. به شرطي كه برنامه‌ريزي منطقي و مبتني بر كارشناسي انجام شود و تخصيص بودجه و منابع به درستي صورت پذيرد.

آن‌چه كه مسلم است، كمبود مسكن در كشور بيش از يك و نيم ميليون واحد است. پس بنابراين صنعت ساختمان در درون خود، نياز را به همراه دارد؛ اما آن‌چه كه حایز اهميت بوده، اين است كه آيا استطاعت خريد جهت تشكيل تقاضا نيز وجود دارد يا خير؟ اين وظيفه مهم بر عهده بانك مسكن است كه بنا دارد در قالب طرح‌هاي جديد و افزايش سقف اعطاي تسهيلات به خريداران و سازندگان، قدرت خريد را به بازار تزريق نمايد.

شركت گروه سرمايه‌گذاري مسكن به عنوان يكي از شركت‌هاي با اهميت بانك مسكن در پروژه‌هاي مختلف مي‌تواند تسهيلات ارزان بانك مسكن را همراه واحدهاي قابل فروش خود در اختيار مشتريان قرار دهد. در نتيجه تا حد زيادي مستقل از فراز و فرودهاي بازار مي‌تواند فعاليت نمايد.

 

* به نظر جنابعالی آیا مالیات بر خانه‌های خالی درمان درد بازار مسکن است؟

– ماليات يكي از مهم‌ترين منابع درآمد دولت‌ها در دنياست، بنابراين دولت جمهوري اسلامي ايران نيز بايد به اين منبع درآمد توجه ويژه داشته باشد. در دنيا بيشترين ميزان ماليات از جامعه ثروتمند و سرمايه‌دار كشور اخذ مي‌شود، يعني گروهي كه در ايران بدون شك بيش از يك واحد دارند. پس بايد بخشي از ثروت و درآمد خود را به عنوان ماليات در اختيار دولت قرار دهند.

در سال‌هاي گذشته ميزان پرداخت ماليات يك ثروتمند سرمايه‌دار تفاوت چنداني با يك كارگر نداشت، اما امروز با اصلاح اين نگاه و اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي طبعاً شرايط تغيير خواهد كرد و منابعي براي توسعه در اختيار دولت قرار خواهد گرفت. از سوي ديگر اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي مي‌تواند تا حدي جلوي سفته‌بازي در بازار املاك را كاهش دهد و ترازوي عرضه و تقاضا را منطقي‌تر كند.

بعلاوه همان‌گونه كه پيش‌تر بيان شد بر اساس طرح جهش توليد مسكن، اين نوع ماليات كه يكي از اركان درآمدي دولت از محل املاك و مستغلات است، در اختيار صندوق املاك و مستغلات قرار مي‌گيرد و مي‌تواند در تثبيت و تقويت بازار مسكن مؤثر باشد. بنابراین، اين‌كه به صورت كلي گفته شود ماليات بر خانه‌هاي خالي درمان درد اين بازار باشد، طبيعتاً عبارت درستي نيست اما بي‌ترديد تا حدي مي‌تواند فراهم كننده شرايط بهتر و منطقي‌تري باشد.

 

* چه استراتژی برای ترمیم و بهبود اوضاع اقتصادی فعلی در بخش مسکن دارید؟

– استفاده از تركيبي از ابراز تأمين مالي در بازار سرمايه همچون تشكيل صندوق‌هاي زمين و ساختمان، عرضه انواع اوراق بدهي همچون مرابحه، اجاره، منفعت و …. خصوصاً عرضه اوراق سلف موازي استاندارد كه عملاً با پيش فروش متري آپارتمان جذب سرمايه‌هاي خرد را در بستر بازار سرمايه ايجاد مي‌نمايد از جمله روش‌هاي مؤثر است.

همچنين ادغام‌هاي عمودي و افقي در خود سازمان با رقبا و يا در طول زنجيره ارزش از ديگر عوامل مؤثر خواهند بود. اعطاي تسهيلات ارزان با بازپرداخت طولاتي مدت و آسان به سازندگان و خريداران، ورود دولت به عرصه ساخت مسكن اما نه در جايگاه تصدي‌گري بلكه در جايگاه تسهيل‌گري و عدم مداخله مستقيم، ايجاد سهولت در عرضه نهاده‌هاي ساختماني خصوصاً سيمان و آهن‌آلات، واگذاري زمين‌هاي ارزان قيمت به سازندگان توسط دولت، ايجاد شهرهاي جديد اقماري با امكانات و خدمات كافي و مناسب جهت زندگي در حاشيه شهرهاي بزرگ از ديگر رئوس توصيه‌هاي اينجانب است.

 

* همان‌طور که مستحضرید، بخش عمده شوکی که بر بازار مسکن وارد شد ناشی از کاهش ارزش پول ملی بود، نظر شما در این رابطه چیست؟ و چه‌طور باید این وضعیت را مدیریت کرد؟

– افزايش نرخ ارز و كاهش ارزش پول در همه بخش‌ها مضر است. این مسئله اگرچه در بخشي از صادرات كشور تاثير مثبت مي‌گذارد اما در مجموع به زيان اقتصاد است. خصوصاً اينكه در همه صنايع باعث بالا رفتن شديد قيمت‌ها و پايين آمدن قدرت خريد مردم مي‌گردد. در كشور ما كه جامعه جواني دارد و جمعيت مصرف‌كننده عمدتاً جوان هستند يكي از مهم‌ترين موتورهاي محرك اقتصاد، همين تقاضاي داخل است. اين ظرفيت در صورتي كه قدرت خريد كاهش يابد، به صورت قابل توجهي از بين مي‌رود. بنابراين بي‌شك چنين اتفاقي مطلوب نيست. همان‌گونه كه پيش از اين نيز بيان شد، دولت بايد چاره‌اي براي اصلاح روابط با غرب و گشايش اقتصادي و FATF بينديشد و به نظر مي‌رسد در حال حاضر اين تنها درمان ممكن است.

 

* پیش‌بینی شما درباره آینده مسکن در دولت جدید چیست؟

– دولت در نظر دارد در قالب طرح جهش توليد مسكن، كمبود عرضه مسكن را جبران كند. اين مسئله با نگرش كارشناسي و برخورد منطقي و پرهيز دولت از تصدي‌گري و مداخله مستقيم مي‌تواند بسيار مؤثر باشد که هماهنگي كامل بين همه اركان اقتصادي و اجرايي دولت و استفاده از همه ظرفيت‌ها را مي‌طلبد.

 

* مطلع شدیم که یک طرح جامع را گروه سرمایه‌گذاری مسکن آغاز کرده به نام طرح آباد، لطفا یک مقدار در مورد این طرح و آینده آن بفرمایید؟

– در شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن در ۳۲ سال گذشته به طور متوسط، حدود ۲ هزار واحد مسکونی سالیانه کلنگ‌زنی و وارد سبد پروژه‌ها شده، این در حالی است که با توجه رکود وارد شده در بخش مسکن و همچنین تورمی بودن اقتصاد و عدم بازگشت منابع سرمایه‌گذاری شده در برخی پروژه‌های تجاری در سالیان گذشته موجب شد که از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ به‌طور متوسط حدود ۷۰۰ واحد مسکونی کلنگ‌زنی شود که ۳۰ درصد از ظرفیت ۳۰ ساله شرکت را تشکیل می‌داد و اثر چشم‌گیری در کاهش فعالیت و سودآوری شرکت داشت.

در يك تحويل مديريتي، با تمرکز بر چرخه عمر گروه و بررسی‌های دقیق علمی و کارشناسی صورت گرفته مشخص شد که گروه گرفتار دو آفت مهم یعنی تله بنیانگذار و پیری زودرس گردیده است و باید تغییرات و تحولاتی مهم در استراتژی و عملکرد گروه صورت می‌گرفت تا منجر به تولد دوباره سازمانی شود.

بر اساس شناخت صورت گرفته در خصوص افت فعالیت‌های گروه به عنوان یکی از نقاطی که سرازیری و افول را در شرکت ایجاد کرده و اشکالات بعدی را در طول عمر مجموعه موجب شده بود، مدیریت جدید را ملزم می‌کرد تا برنامه‌ای عملیاتی برای بازگشت به اهداف تعیین شده همسو با ماموریت اصلی، یعنی تلاش در راه تامین مسکن با کیفیت برای اقشار متوسط جامعه، تهیه و تدوین کند. این برنامه در سه بخش کلی هدف‌گذاری گردید.

بخش اول، تعریف پروژه به‌گونه‌ای که ضمن تامین مسکن اقشار متوسط، واجد شرایط اقتصادی مورد نیاز جهت تحقق سودآوری سهام‌داران شرکت به عنوان یک مجموعه سهامی عام باشد. دوم، توجه ویژه به این اصل که بدون بازنگری در فرآیند و ساختار، هیچ‌گونه توسعه فعالیتی نه تنها منطقی نیست؛ بلکه برعکس، موجب آسیب به مجموعه هم می‌تواند باشد و سوم، حفظ و ارتقای خوشنامی و اعتبار مجموعه برای استفاده حداکثری از تسهیلات بانکی با ایجاد انضباط مالی در پرتفوی تسهیلات.

همچنین، ضرورت هم‌راستاسازی توسعه فعالیت و توسعه پروژه‌های جدید با سیاست‌های بانک مسکن و وزارت راه‌وشهرسازی منجر به ورود گروه سرمایه‌گذاری مسکن در پروژه‌های «بازآفرینی شهری» و برنامه «اقدام ملی مسکن» گردید که در دو بخش تعریف پروژه در زمین‌های متعلق به شرکت و تعریف پروژه از طریق مذاکره و مشارکت با سازمان‌هایی از جمله شهرداری‌ها و شهرهای جدید صورت گرفت.

در مجموع، ۴۷ پروژه به تعداد حدود ۹۲۰۰ واحد مسکونی با زیربنای یک میلیون و ۴۲۰ هزار مترمربع پروژه‌هایی هستند که از مرداد ماه ۱۳۹۷ در کمیته سرمایه‌گذاری شرکت مصوب شده که ۳۱ پروژه و حدود یک میلیون و یکصد هزار مترمربع و ۶۱۰۳ واحد در این سبد در قالب طرح «آباد» نام‌گذاری گردیده است.

«طرح آباد» (آغاز، بهبود و اقدامی دوباره) توسعه کمی «پویش فصل‌نو» است که همان دوران نوزایی و حیات مجدد شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن است که در کنار توسعه کیفی، موجب جهش بیش از ۶۰ درصدی نسبت به میانگین ۳۰ ساله و همچنین یک جهش حدود ۹ برابری را نسبت به آمار سال مالی ۱۳۹۷ در کلنگ‌زنی و آغاز پروژه‌‌ها گردیده است.

لازم به ذکر است که تمام طرح‌هایی که در گروه سرمایه‌گذاری مسکن مصوب شده از مسیر کمیته سرمایه‌گذاری عبور کرده و بیشترین بررسی‌های فنی و اقتصادی و مالی در مورد آن‌ها صورت گرفته تا از سودآوری مناسب این پروژه‌ها اطمینان حاصل شود و امید داریم با اجرای این پروژه‌ها و افتتاح آن‌ها، گامی دیگر در راستای بهره‌مندی مردم عزیز کشور از سرپناه‌هایی با کیفیت فراهم گردد.

برخی از پروژه‌های شاخص طرح آباد که از سوی شرکت‌های تابعه گروه سرمایه‌گذاری مسکن در سراسر کشور در حال فعالیت هستند، عبارتند از: پروژه ۱۱۰۰ واحدی «مرکز شهر» در شهر جدید اندیشه به عنوان بزرگ‌ترین پروژه طرح اقدام ملی مسکن در کشور با بیش از ۲۵ درصد پیشرفت، فاز نخست پروژه ۶۵۰ واحدی «آیمان» تبریز به عنوان بزرگ‌ترین پروژه طرح بازآفرینی پایدار شهر در کشور با حدود ۱۰ درصد پیشرفت، پروژه «سرو» در اراک با ۲۲ درصد پیشرفت، پروژه «بنفشه ۲» در شهر جدید اندیشه با بیش از ۷۲ درصد پیشرفت، پروژه «ارغوان رشدیه» تبریز با ۴۲٫۵ درصد پیشرفت، پروژه «باران» رشت با ۱۵ درصد پیشرفت، پروژه «آسمان البرز» با بیش از ۹۸ درصد پیشرفت، پروژه‌های «باران» و «سروستان ۲» در شهر جدید پردیس و هر کدام با حدود ۲۰ درصد پیشرفت، پروژه «باوان» (باغ جنت) اصفهان با ۲۹ درصد پیشرفت، پروژه «موژان» (گل نرگس) اصفهان با ۳۵ درصد پیشرفت و وایه بوشهر با بیش از ۴۰ درصد پیشرفت.

 

* بازار سرمایه (بورس) را برای ورود شرکت‌های ساختمانی چه‌طور می‌بینید؟ و یا ارزیابی می‌کنید؟

– در تمام كشورها بازار سرمايه يكي از مهم‌ترين ابزارهاي تأمين مالي براي شركت‌ها تلقي مي‌شود و بازار بورس اوراق بهادار در كشور ما نيز از اين قاعده مستثني نيست، اما ورود و حضور در اين عرصه به مانند يك تيغ دولبه است. اگرچه تأمين مالي و عرضه شركت‌ها در اين بازار بسيار خوب و مؤثر است اما از سوي ديگر شركت را با چالش‌هايي نيز مواجه مي‌كند كه عدم توجه به آن‌ها خسارت‌هاي بزرگي را به دنبال دارد.

از جمله مهم‌ترين اين الزامات جدا كردن مالكيت از مديريت در اين بازار است. صاحبان شركت‌ها بايد بپذيرند كه به مجرد حضور در بازار سرمايه بايد كار را به متخصصان امر و مديران كاركشته بسپارند. مسئله شفافيت نيز از مهم‌ترين مسایلي است كه بايد به آن‌ها توجه شود. شفافيت در عملكرد، شفافيت در ارایه و انعكاس اطلاعات و … در اين حوزه از جمله مهم‌ترين شرايط بوده و در قانون بورس، به صراحت براي عدم شفافيت جرم‌انگاري شده است.

ورود منطقي و حضور كارشناسانه در بازار سرمايه با لحاظ نمودن تمامی الزامات، در نهايت براي شركت‌هاي ساختماني بسيار مفيد است. به‌ویژه شركت‌هايي كه براي بخشي از كارهاي اجرايي خود به منابع مالي نياز دارند و از طریق بازار سرمایه. اين منابع مالي بسيار ارزان و بدون واسطه در اختيار شركت قرار مي‌گيرد.

اما پس از ورود به بازار سرمايه، سهام‌داران اصلي شركت‌ها نبايد فراموش كنند كه از این پس سهام‌داران ديگري در كنار آن‌ها ذي‌نفع خواهند بود و عدم توجه به حقوق آن‌ها و منابعي كه عملاً در اختيار شركت قرار داده‌اند، خسارت‌هاي بزرگي را به دنبال خواهد داشت.

به طور كلي مزاياي پذيرفته شدن در بازار بورس را مي‌توان اين موارد دانست:

 • تأمين منابع مالي مورد نياز شركت به صورت بلند مدت
 • امكان معاملات سهام براي سرمايه‌گذاران
 • افزايش شناخت عموم مردم نسبت به شركت و محصولات آن در بازار و ارتقاي جايگاه شركت
 • افزايش سطح اعتماد گروه‌هاي ذينفع به شركت
 • ارزيابي عملكرد شركت توسط بازار
 • ملاحظات مالياتي

 

 

 

تهیه و تنظیم : وحید فلاح

پاسخی بگذارید