آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

 • خانه
 • /
 • رپورتاژ
 • /
 • گفتگو با عباس گلوی مدیریت محترم گروه مهندسین تندیس زنبق

خط قرمز ما رعایت اصول و استانداردها ست

گفتگو با عباس گلوی مدیریت محترم گروه مهندسین تندیس زنبق

 

 • جناب گلوی در ابتدا مختصری راجع به گروه ساختمانی  تندیس  و تاریخچه فعالیتش برای مخاطبین  نشانهای ماندگار بفرمایید .

گروه مهندسین تندیس از سال ۸۶ در زمینه ساخت و ساز ساختمان شروع به فعالیت کرد و بیش از ۳۰۰ واحد مسکونی را در رزومه خود در سطح شهر تهران دارد . و همچنین از سال ۹۶ به طور متمرکز بروی پروژه تندیس زنبق واقع در زعفرانیه فعالیت دارد . در این پروژه سعی مان بر نوآوری و خلاقیت و ایجاد تفاوت در همه زمینه ها بوده و به کمک مهندسین مجرب و توانمند مان توانستیم بر این مهم دست پیدا کنیم .

 

 • در بحث تدارکات ساختمانی اهمیت  مصالح تا چه اندازه  است  و شما و تیم تان در این رابطه چطور عمل میکنید ؟

متاسفانه به دلیل تورم افسار گسیخته ای که در ایران حاکم است، بعضاً سازندگان ناچار به استفاده از مصالح بی کیفیت می گردند و این عدم کیفیت و اصطلاحا غیر استاندارد بودن متریال ها در حین ساخت، می تواند منجر به مسائل و اتفاقات جبران ناپذیری شود و این امر یک ساختمان بی کیفیت با طول عمر پایین را تحویل خریدار خواهد داد . اما خط قرمز ما رعایت اصول و استانداردها ست . اعتقاد داریم، وقتی ساختمانی ساخته می شود به منزله ثروت یک کشور است ، نه ثروتی برای سازنده و یا مالک آن ، بلکه فراتر از همه اینها ، یک ساختمان ثروتی ملی است .  به عنوان مثال همین پروژه تندیس زنبق که ۶۲ واحد است، وقتی که شخصی یکی از واحدهایش را خریداری میکند ، پس از گذشت ۱۰ الی ۱۵ سال آن را به شخص دیگری می فرو شد و این پروسه ادامه خواهد داشت، پس در واقع این ساختمان ها بین نسل های مختلفی دست به دست شده و مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین یک ساختمان را می توان ثروتی ملی که بین نسل ها در گردش است، تلقی کرد و ما بر این امر اعتقاد داریم . پس رعایت استانداردها جزو باید هاست و با رعایت آن حتی می توان عمر این ساختمان ها را بیش از صد سال تصور کرد .

 

 • طراحی آپارتمان‌های گروه ساختمانی تندیس چقدر با معماری روز تناسب دارد؟

گروه مهندسین زنبق فقط و فقط به معماری مدرن توجه دارد و آن را در پروژه های خود به اجرا می گذارد .  و نگاهش آن است که هر ساختمانی که می سازد با پروژه قبلی اش فرق داشته باشد و همچنین با علم روز دنیا در صنعت ساختمان همسو باشد و اگر روزی کاری تکراری انجام دهیم ، آن روز از ساختمان سازی دست خواهیم کشید ، چرا که نگاهمان و خواسته مان متفاوت بودن و متفاوت ساختن است .

 

 • چند تا از پروژه های شاخصتان را برای آشنایی مخاطبان ما نام ببرید.

شاخص ترین پروژه گروه تندیس ، همیشه آخرین پروژه اش است ، چرا که ساختمانهای قبلی که ساختیم همه برند هستند و همین الان با گذشت چند سال از ساخت آنها ، ۳۰ الی ۴۰ درصد از قیمت منطقه بالاتر به فروش می رسد . جهت تدقیق این مطلب به چند مورد شاخص در پروژه تندیس زنبق میتوان اشاره کرد . به عنوان  مثال جهت اجرای اسکلت پروژه تندیس زنبق علی رغم مسایل و سختی هایی که اجرای اسکلت فولادی با وزن بیش از ۷۰۰۰ تن داشت ،  از قاب خمشی  با اتصالات اسپلایسی استفاده شده که اجرای آن بسیار سخت است و در ایران کمتر کارخانه ایست که بتواند این حجم اسکلت را در زمان کمتر از ۱۸ ماه تولید کند ، از مزایای این سیستم ، شاخص ترین آن مقاومت فوق العاده آن در برابر زلزله است مثال دیگر آنکه  در بخش تاسیسات مکانیکی از دستگاه های هیت ریکاوری (Heat recovery)  استفاده کردیم که در ایران کمتر پروژه مسکونی از این دستگاه استفاده می کند مزایای استفاده از این دستگاه حذف کلیه داکت های مربوط به سیستم اگزاست در طبقات بود که علاوه بر ایجاد فضای بیشتر در داخل واحد هوای تازه بیرون را با سیستم فیلتراسیون به داخل واحد( با فرآیند همدما سازی ) دهش می کند و هوای مرده داخل واحد را مکش می کند  و با توجه به اینکه  پروژه در نزدیکی توچال واقع شده، این انتقال هوا از بیرون به داخل هوایی مطبوع را برای ساکنین فراهم می سازد .

در اینجا لازم است اشاره کنم که با توجه به مشکلات واردات چنین کالاهایی و با وجود اینکه این دستگاه ها را در سال ۹۶ ثبت سفارش کرده بودیم و متاسفانه به دلیل شرایط بد اقتصادی که کشور درآن قرار گرفت با مشقتهای فراوان وارد کردیم و در پروژه بکار بردیم . وجود این ویژگی در یک واحد مسکونی واقعاً لذت بخش خواهد بود .

 

 • نگرش گروه تندیس در رابطه با مشتری مداری و خدمات پس از فروش چگونه است ؟

یک ساختمان وقتی که ساخته می شود مانند قطاری است که در داخل ریل قرار می گیرد تا به حرکت درآید و در این حرکت ممکن است که بعضی از قسمتها درست عمل نکنند ، پس حتماً باید گروهی همواره بر طرز کار تمامی قسمتها نظارت و رسیدگی داشته باشد تا این قطار از حرکت نیفتد و به مسیر خود ادامه دهد . ما هم در گروه مهندسین تندیس زنبق با وجود اینکه تا اتمام آن چند ماهی باقی ست ، اما از هم اکنون گروهی مستقر هستند و به تمامی موارد و قسمتها رسیدگی و نظارت دارند و اگر احیاناٌ عیب و ایرادی مشاهده شود، برطرف خواهد شد . و انشاالله پس از اتمام پروژه هم زمانیکه مالکان زندگی را در این ساختمان شروع کنند این گروه زبده و حرفه ای در کنارشان خواهند بود .

 • از چگونگی ایستادگی کسب و کار گروه ساختمانی تندیس در شرایط اقتصاد کنونی ( محدودیت های موجود و بویژه تحریم ها و … ) بگویید؟

سرنوشت پروژه تقریبا در سال ۹۶ رقم خورد و در آن سال شرایط اقتصادی کشور با الآن خیلی متفاوت بود و اوضاع بهتری داشت ولی هر چه جلوتر رفتیم ، شرایط بطور کلی از هر لحاظ تغییر کرد و با توجه به این اوضاع و احوال تصمیم گرفتیم بسیاری از متریال ها مانند: شیرآلات، پنجره ها، دستگاه های هیت ریکاوری و دستگاه های مربوط به تاسیسات را در همان سالها (حدود ۹۰ درصد ) خریداری کنیم، تا بر آن برنامه ریزی و چشم اندازی که متصور بودیم خدشه ای وارد نشود و همچنان بتوانیم ادامه بدهیم  و پروژه را به اتمام برسانیم . و امروز میبینید که به یاری خدا توانستیم بر این مهم جامه عمل بپوشانیم .

 

 • به عنوان سوال آخر اگر نکته ای وجود دارد که لازم است به استحضار مخاطبین محترم نشانهای ماندگار رسانده شود بیان بفرمائید.

نکته آخر، آنچه که این پروژه را با دیگر پروژه ها متفاوت می سازد ( روف گاردن ) منحصر به فرد آن است که شاید در ایران مانندش نباشد .در این پروژه بیش از ۵۰ تریلی گیاه بکار رفته که همه از شمال کشور تهیه شده و از نهال یک ساله تا درخت ۲۵۰ ساله در آن موجود است و همچنین بیش از ۱۰۰ نوع درخت مثمر دارد .  از دیگر ویژگی هایش وجود جاده ای، بنام جاده سلامتی است که بطول ۱۷۰ متر است که با ۵ الی ۶ بار رفت و آمد ، حدود یک کیلومتر در آن پیاده روی کرده اید .و بدلیل نزدیکی پروژه به کوه های توچال ، در شب هنگام و بویژه هنگام بارندگی های زمستانی ، حال و هوای دلنشین و متفاوتی را برای ساکنین آن به ارمغان می آورد، هوایی که شاید تنها در کوه های سبلان و یا شمال ایران بتوان یافت.

پاسخی بگذارید