آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

 • خانه
 • /
 • رپورتاژ
 • /
 • گفتگو با موسی نظر بیگی مدیرعامل گروه شرکتهای سبا

آسانسور " قلب جابجایی ساختمان " است

گفتگو با موسی نظر بیگی مدیرعامل گروه شرکتهای سبا

 • آقای نظربیگی لطفا مختصری راجع به گروه شرکتهای سبا  و حوزه فعالیت و تاریخچه این شرکت بفرمایید .

» گروه شرکتهای سبا بیش از ۳۰ سال سابقه حضور فعال در تمام عرصه های صنعت آسانسور و پله برقی را دارا می باشند.طراحی، ساخت و تولید اکثر قطعات آسانسور مانند کابین، درهای اتوماتیک، قطعات ایمنی و الکتریکی از جمله دست آوردهای این مجموعه در دهه ۷۰ خورشیدی بوده است .

 • توانمندی های عمده گروه شرکتهای سبا را نام ببرید و در عرصه صنعت آسانسور و پله برقی چه مزیتهایی را این شرکت داراست ؟

» تمرکز عمده و یا به عبارتی دیگر وجه تمایز همیشگی این مجموعه دانش مهندسی، تحقیق و توسعه و روزآمدی در تکنولوژیهای این صنعت بوده است، به گونه ای که محصولات عرضه شده این گروه اعم از آسانسور و پله برقی های پکیج وارداتی ( KONE,ORONA,SJEC ) و پکیج TECNOVA  دارای آخرین تکنولوژیهای روز دنیا و با رعایت بالاترین استانداردهای ایمنی و تولید، ساخته و مورد بهره برداری قرار می گیرند .

 

 • برندهای مطرحی که شما در این صنعت به مشتریانتان ارائه می کنید کدام ها هستند ؟ و این محصولات تا چه اندازه با استانداردهای روز جهان همسو می باشد ؟

» شرکت KONE   ( که نیاز به معرفی بیشتر ندارد )، در حال حاضر بیشترین تعداد فروش آسانسور و پله برقی دنیا را دارد و از نظر تکنولوژی سطح جدیدی از آسانسورهای هوشمند را ارائه می دهد که با سایر رقبا فاصله زیادی را ایجاد کرده است، علیرغم کاهش تقاضای جهانی به دلیل همه گیری کرونا این شرکت همچنان پیشتازی خود را ادامه می دهد، برند کاملا اروپایی ORONA   اسپانیا با بیش از ۵۰ سال سابقه درخشان در اروپا و سهم ۲۰ درصدی بازار اروپا نیز محصول دیگری است که در این گروه عرضه می شود ، شرکت SJEC  با تکیه بر تکنولوژیهای روز دنیا و قابلیت عرضه آسانسور تا سرعت ۸ m/s  و انواع پله های برقی محصولات متنوع خود را بیش از ده سال است که در قالب شرکتهای این گروه عرضه می کند و بیش از ۲۰۰۰ دستگاه آسانسور و پله برقی در پروژه های مختلف مخصوصا مترو ها عرضه کرده ایم . اما محصول جدید ما با برند TECNOVA  که به دلایل محدودیتهای جدید واردات برخی از قطعات آن در داخل ساخته می شوند، پکیج جدیدی است که با استفاده از واحدهای R&D   این شرکت در اروپا بر اساس جدیدترین تکنولوژی روز دنیا ساخته می شود، این پکیج از سیستم محرکه مغناطیسی جدیدی بهره می برد که کمترین انرژی و فضا را مصرف می کند و از نوع Butterfly است که حرکت نرم و روانی را به ارمغان می آورد .

 

 • نقش آسانسور در زیباترشدن و ایجاد رفاه در ساختمان های لوکس را چطور ارزیابی می کنید ؟ و از طرف دیگر در خصوص ایمنی آسانسور و جلوگیری از بروز هر گونه خطر احتمالی شما و گروهتون چه تمهیداتی رو در نظر دارید .

» من همیشه گفته ام که آسانسور ” قلب جابجایی ساختمان ” است و تصور حرکت عمودی بدون این وسیله در ساختمانها ناممکن است، هرگونه اختلالی در عملکرد این قلب باعث نارسایی خدمات جابجایی می شود، لذا انتخاب نوع ، تکنولوژی ، اجرا و خدمات پس از فروش این سیستم اهمیت بالایی دارد. ما در مجموعه شرکتهای این گروه به پشتوانه نیروی انسانی توانمند آموزش دیده و با تجربه ، با استفاده از بهترین محصولات جهان و با خدمات پس از فروش ( بدون تعطیلی) که نقطه قوت اصلی گروه برای بهره برداران است ، صرفه اقتصادی، ایمنی و آرامش را هدیه می دهیم .

 • گروه شرکتهای سبا در رابطه با مشتری مداری و خدمات پس از فروش چگونه عمل می کند؟

» همانطور که عرض کردم شرکتهای سبا سرویس آسانبر و آسان قدر با بیش از ۲۵۰ نفر پرسنل در تمام سال و بصورت شبانه روزی تمامی محصولات خود و حتی سایر برندها را تحت پوشش خدمات پس از فروش قرار داده اند، نگهداری بیش از هزار دستگاه پله برقی متروی تهران که حجم انبوه مسافر و نحوه استفاده از پله برقی چالش بزرگی است که کمتر شرکتی می تواند از پس آن برآید، اما رضایت عالی شرکت بهره برداری متروی تهران حاکی از موفقیت ما در این مهم بوده است .

 

 • کمی هم در مورد بازار آسانسور در ایران و بخصوص شهر تهران بفرمایید که در حال حاضر به چه صورت هست و شما با چه چالش هایی در این بازار روبرو هستید ؟

» در دهه ۷۰ که ورود آسانسور به کشور ممنوع بود شاهد افزایش تعداد انبوهی از شرکتهای کوچک چند نفره در ایران بودیم و متاسفانه کیفیت نازل محصولات آنها بهره برداران را با مشکلات زیادی مواجه کرده بود . اما در دو دهه ۸۰ و ۹۰ و با آزادسازی واردات آسانسور و ورود آسانسورهای با کیفیت بالا مانند  KONE  کیفیت و ایمنی و تکنولوژی های روز جهانی وارد کشور شد و از طرف دیگر به دلیل رقابتی شدن بازار ، کیفیت محصولات داخلی نیز ارتقا یافت، متاسفانه در دو سال اخیر با ایجاد محدودیت برای واردات به بهانه حمایت از تولید داخلی صنعت آسانسور و پله برقی همانند صنعت خودرو عقب گرد کرده است و در غیاب رقبای قدرتمند محصولات با کیفیت پائین در حال عرضه است و نکته قابل توجهی که اخیراً  زیاد مشاهده می شود، روی آوردن خریداران به آسانسورهای بی کیفیت اما با کابین لوکس و زیبا است، به نظر من این به نوعی اجحاف به مصرف کنندگان نهایی  است که ساکنین ساختمانها هستند . عمر مفید آسانسور حداقل ۳۰ سال با کمترین هزینه نگهداری و تعویض قطعات است اما این آسانسورها که متاسفانه امروزه حتی در ساختمانهای لوکس هم در کلان شهرها استفاده می شوند ، علاوه بر کیفیت پائین قطعات استفاده از تکنولوژیهای قدیمی و مشکلات ایمنی، از عمر کوتاهتری برخوردار هستند و همگان می دانند که تعویض آسانسور در یک ساختمان در حال بهره برداری چه مشکلاتی را به بار می آورد .

 •  با توجه به توضیحاتی که تا به  اینجا فرمودید، چشم انداز  صنعت آسانسور و حتی استفاده از پله برقی در ساختمان های لوکس و لاکچری را در سالهای آتی چطور میبینید و آیا گروه سبا  استراتژی خاصی در این مورد دارد ؟

» فکر می کنم که در صورت ادامه دار بودن محدودیتهای وارداتی همانند خودرو و مشاهده عرضه آسانسورهای با کیفیت پایین، به دور از تکنولوژی روز ، کاهش ایمنی و به خطر افتادن جان و مال مردم خواهیم بود، اما ما در گروه شرکتهای سبا همانند گذشته سعی خواهیم کرد به جز کیفیت ، ایمنی ، آسانسور لوکس و با دوام چیز دیگری را به مشتریان عرضه نکنیم و با تمام قدرت موانع محدود کننده را برداریم ، زیرا مشتریان و مصرف کنندگان انتظار بالاترین کیفیت محصول و خدمات را از ما دارند و ما هم به کمتر از این راضی نخواهیم بود .

 

 • روش های فروش محصولات شما به چه صورت است؟

» گروه شرکتهای سبا با داشتن واحد فروش متمرکز در تمام مراحل از طراحی ساختمان ،انتخاب آسانسور، تحلیل ترافیک ، نقشه های سازه و ….  در کنار عوامل دست اندرکار پروژه ها هستند . معماران ، طراحان و مالکان می توانند از گروه مهندسی فروش ما در تمام زمینه های مذکور مشاوره بگیرند. این بدان معنی است که ما فقط فروشنده و مجری آسانسور و پله برقی نیستیم بلکه در کنار تمام تیم های ساختمان همراه و همقدم هستیم ، زیرا آسانسور و پله برقی از اجزای اصلی ساختمان هستند که هرگونه جبران اشتباه در انتخاب بهینه آنها عملاً غیر ممکن است، ما آمادگی داریم که در مراحل اولیه طراحی در زمینه انتخاب ، تعداد،ظرفیت،سرعت،جانمایی،نیروها و سایر موارد مکانیک و برق مرتبط بصورت رایگان خدمات مشاوره بدهیم .

 • به عنوان سوال آخر اگر نکته ای وجود دارد که لازم است به استحضار مخاطبین محترم نشانهای ماندگار رسانده شود بیان فرمائید.

» به عنوان صحبت آخر خواهشم  این هست که کارفرمایان در انتخاب آسانسور و عرضه کنندگان آن دقت کنند . آسانسور مجموع قطعات منفصله با یک کابین و یک دکور زیبا نیست، این اجزا باید با دقت طراحی و در کنار هم درست کار کنند، همانطور که مجموع قطعات منفصله حتی عالی اتوموبیل های مختلف در دست یک مکانیک محلی نمی تواند تبدیل به یک اتوموبیل عالی شود ، آسانسور هم با اجزای منفصله خوب به طراحی ، تست ، محاسبه، مهندس و …. نیاز دارد که تنها شرکتهای با توان و تجربه مهندسی کافی می توانند عرضه کنند . حاصل اعتماد برخی از خریداران ناآگاه این شده که بازار ایران با یک دهم تعداد آسانسورهای اروپا دارای چند هزار شرکت کوچک آسانسور است که حدود ۵۰ برابر تعداد شرکتهای آسانسور در اروپا است . و همگی این اسانسورها دارای کابینهای زیبا  هستند .

پاسخی بگذارید