آخرین شماره نشان های ماندگار

نشریه نشان های ماندگار

۱۳ تخلف بساز و بفروش‌ها مجاز شد

امکان توافق ریالی سازنده‌های متخلف با شهرداری‌های مناطق بدون نیاز به کمیسیون ماده ۱۰۰ فراهم شد.  

شهرداران ۲۲ منطقه تهران با تصویب شورای شهر اجازه پیدا کردند برای «رسمیت بخشیدن به ۱۳ نوع تخلف ریز و درشت بساز و بفروش‌ها» توافق مالی کنند. مصوبه جدید برای اولین بار «بازار رسمی خرید و فروش مجوز تخلف ساختمانی» ایجاد کرده است. پیش از این، همه پرونده‌های تخلف ساختمانی به کمیسیون ماده ۱۰۰ که نمایندگان دولتی و قضایی عضو آن هستند، ارجاع می‌شد؛ اما اکنون سازنده اضافه‌خواه می‌تواند در اتاق ۴ نفره با شهردار منطقه توافق کند. این مصوبه با مسوولیت شهرداری در تضاد است. لیست مجاز تخلفات در گزارش آمده است.

نکته قابل توجه درخصوص مصوبه شورای شهر تهران آن است که در مقدمه آن عنوان می‌شود کمیسیون داخلی منطقه صرفا باید به تخلفات جزئی و خطاهای اجرایی سازنده‌ها رسیدگی کنند. درحالی که فهرست ۱۳ موردی تخلفات نشان می‌دهد آنچه به‌عنوان تخلف یا همان اضافه‌سازی در این مصوبه مورد تایید پارلمان شهر قرار گرفته، به مراتب مهم‌تر و جذاب‌تر از یک تخلف جزئی برای سازنده‌ها است.

اولین مورد، صدور مجوز برای افزایش مساحت بنا است. در این مصوبه آمده: «افزایش مساحت بنا بدون افزایش طبقه ضمن رعایت حقوق مجاورین، حداکثر تا ۵ درصد مساحت کل زیربنای ناخالص پروانه و حداکثر تا ۵۰۰ مترمربع در کل زیربنا به‌عنوان رواداری در اجرا» قابل بررسی در این کمیسیون خواهد بود. همچنین رسیدگی به تیغه‌بندی داخلی هر واحد و نیز مغایرت در جزئیات اجرایی بنای احداث شده نسبت به نقشه‌های مصوب پیوست پروانه، اعم از نقشه‌های سازه، معماری، تاسیسات برقی و مکانیکی، منوط به پذیرش مسوولیت و تایید مهندسان ناظر بدون اخذ عوارض در این کمیسیون قابل پیگیری است.

سومین مورد مجاز و قابل پیگیری در این کمیسیون به افزایش حداکثر یک طبقه در زیرزمین مازاد بر پروانه مربوط می‌شود. البته این نوع مجوز از آنجاکه به کاهش مساحت واحدهای مسکونی از طریق افزایش تعداد پارکینگ‌ها منجر می‌شود، یک پیش‌بینی مناسب و موردنیاز برای تمامی ساخت‌وسازهای شهری است تا به این ترتیب میانگین متراژ واحدهای مسکونی در شهر تهران قابلیت کاهش پیدا کنند.

همچنین مطابق با مصوبه شورای شهر، افزایش مساحت خالص طبقات در صورت ثابت بودن مساحت زیربنا و تعداد طبقات طبق پروانه، مشروط به رعایت سطح اشغال مجاز و ابعاد استاندارد فضاهای مشاعی طبق مقررات ملی در این کمیسیون قابل تصمیم‌گیری است.

براساس این مصوبه، امکان ادامه‌دار بودن آسانسورها تا پشت‌بام مشروط به اعمال تمهیدات لازم در طراحی نمای املاکی است که راه پله آنها در بر گذرهای اصلی قرار می‌گیرد.

کاهش ابعاد راه‌پله، آسانسور و لابی آسانسور نسبت به نقشه‌های مصوب و پروانه نیز با تایید این کمیسیون منطقه امکان‌پذیر خواهد بود.

پیشروی طولی زیرزمین به سمت حیاط در املاک غیرباغ نیز به میزان حداکثر ۲ متر و در محدوده پیشروی مجاز طرح تفصیلی به منظور تامین تاسیسات، پارکینگ و احداث انباری با مجوز این کمیسیون برای سازنده‌ فراهم خواهد شد.

علاوه بر این، اعضای شورای شهر افزایش ارتفاع کل بنا، حداکثر به میزان ۵ درصد کل ساختمان از گذر برای ساختمان‌های یک متر از ۶ طبقه، ۳ درصد ارتفاع کل ساختمان از گذر برای ساختمان‌های ۶ تا ۱۲ طبقه و یک درصد ارتفاع کل ساختمان از گذر برای ساختمان‌های ۱۲ طبقه و بیشتر را از جمله اختیارات کمیسیون داخلی منطقه برشمرده‌اند.

احداث پیش‌آمدگی درطبقه اول با رعایت ارتفاع مجاز ۵/ ۳ متر در گذرهای ۱۲ متری و بالاتر، نورگیری غیرمستقیم آشپزخانه از پذیرایی و پذیرایی از آشپزخانه و… با هواکش مناسب، از دیگر مواردی است که در صورت انجام آن از سوی سازنده‌ها، قابل پیگیری و حل و فصل در کمیسیون‌های داخلی مناطق است. همین‌طور اختصاص قسمتی از پیلوت (همکفی که برای تامین پارکینگ در نظرگرفته شده) به لابی ورودی مشروط به حفظ پارکینگ مورد نیاز نیز امکان پیگیری بدون نیاز به پرداخت عوارض به شهرداری دارد. از دیگر اختیارات مهم کمیسیون داخلی منطقه، امکان بررسی تبدیل کاربری مسکونی به اداری در صورتی که ملک در پهنه کار و فعالیت و مختلط واقع شده باشد، است. همچنین مطابق با مصوبه شورای شهر تهران، حذف پارکینگ به دلیل غیرقابل اصلاح یا غیرقابل استفاده بودن آن مجاز خواهد بود.

بررسی این منوی ۱۳ موردی برای تخلفات ساختمانی مجاز در پروژه‌ها، نشان می‌دهد هرچند در مقدمه مصوبه شورای شهر گفته شده که تخلفات جزئی و خطاهای اجرایی در این کمیسیون قابل طرح و پیگیری است اما دو نوع تخلف پولساز برای شهرداری و جذاب برای سازنده‌ها شامل تغییر کاربری و افزایش مساحت از جمله اختیارات پیش‌بینی شده برای این کمیسیون‌ها است.

مصوبه‌ای که شهرداری تهران موفق شد از شورای شهر دریافت کند

(مجوز به شهرداری‌های مناطق ۲۲گانه برای فروش ۱۳ نوع تخلف یا خطای ساختمانی)

ردیف نوع تخلف
۱ افزایش مساحت بنا به اندازه ۵ درصد کل زیربنا
۲ تغییر معماری داخلی(مساحت اتاق‌ها) با جابجایی تیغه‌ها بدون رعایت نقشه‌های مصوب در پروانه
۳ ساخت یک طبقه اضافه در زیرزمین
۴ افزایش مساحت خالص واحدها با ثابت ماندن کل مساحت ساختمان
۵ کشاندن آسانسور تا پشت بام(برای ساختمان‌های لاکچری مجهز به روف گاردن)
۶ کاهش مساحت(عرض) راه پله‌ها برای اضافه کردن به مساحت آپارتمان‌ها
۷ افزایش مساحت طبقات منفی تا زیر حیاط
۸ افزایش ارتفاع(تراکم)ساختمان تا ۵ درصد کل ارتفاع
۹ ایجاد پیشانی در طبقه اول(افزایش بنا)
۱۰ امکان حذف پنجره آشپزخانه یا پذیرایی
۱۱ تغییر کاربری مسکونی به اداری
۱۲ حذف یک پارکینگ در مجتمع‌ها
۱۳ اختصاص طبقه همکف به لابی(کاهش بیشتر فضای پارکینگ)

 

انتهای پیام

 

پاسخی بگذارید